Razem się bawimy, razem się kształcimy
Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 10

Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 10 w Zespole Szkół nr 4



Rok szkolny 2022/2023


Tydzień projektów - Formy aktywności w dawnym i współczesnym Krakowie!

Dzisiejszy dzień przeżyliśmy pod hasłem "Formy aktywności w dawnym i współczesnym Krakowie". Najpierw porozmawialiśmy o tym czym jest czas wolny i jak lubimy go spędzać. Ponieważ wszyscy bardzo lubimy śpiewać zrobiliśmy mały koncert i każdy z nas mógł zaprezentować swoją ulubioną piosenkę. Spotkaliśmy się również dzisiaj z paniami z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jedną z form rękodzieła są tworzone tradycyjnie w Krakowie wyjątkowe szopki. O nich opowiedziała nam pani Małgorzata Niechaj - starszy kustosz i organizator konkursu i wystawy szopek krakowskich. Mogliśmy zobaczyć film o tworzeniu szopek krakowskich. Zobaczylismy, że szopki inspirowane są wspaniałymi budowlami krakowskimi, bo tu mówimy że Jezus narodził się królewskim mieście Krakowie. Przekonaliśmy się również, że w krakowskiej szopce są postacie tradycyjne ale i inne postacie: krakowiacy, dziad krakowski, antek zwierzyniecki, lajkonik, przekupka, pan Twardowski, hejnalista, królowie z wawelu i wiele innych postaci. Następnie przenieśliśmy się w czasie i mogliśmy przymierzyć stroje szlacheckie, oraz stroje postaci z szopek.



Tydzień projektów - działamy!

23 stycznia W SPP rozpoczęliśmy Tydzień Projektów: "Praca w Krakowie dawniej i dziś ". Dzisiaj w ramach warsztatów "Sól na wagę złota " mogliśmy przekonać się jak ważne dla rozwoju Krakowa i okolicy było wydobycie soli. Przypomnieliśmy sobie legendę o świętej Kindze, zwiedziliśmy wirtualnie kopalnię soli w Wieliczce, mogliśmy zobaczyć właściwości soli podczas prostych doświadczeń. Ponadto każda klasa założyła hodowlę kryształów. Każdy mógł poznać codzienne i niecodzienne wykorzystanie soli. A na koniec podczas zajęć kulinarnych doświadczyliśmy, że szczypta soli wystarczy, by doprawić potrawę.



Poznajemy kulturę Romską

12 stycznia uczniowie klas 7e, 3A SPP oraz 3B SPP odbyli kolejną wycieczkę w ramach projektu "Bliskie Spotkania z Kulturą. Tym razem byliśmy gośćmi Międzynarodowego Centrum Kultury. Zwiedziliśmy wystawę prac Małgorzaty Mirgi -Tas, romskiej artystki, której niezwykłe dzieła, tworzone z tekstyliów opowiadają o historii i codzienności Romów w Polsce, a nasza przewodniczka Pani Regina Młynarska opowiadała nam ciekawostki o obrazach i przybliżała kulturę tego narodu. Po obejrzeniu wystawy zostaliśmy zaproszeni na piąte piętro, mogliśmy zobaczyć krakowskie zabytki z nietypowej dla ludzi perspektywy krakowskich gołębi. Później układaliśmy nasz własny tekstylny obraz i rozmawiali o tym, jak ważne jest, aby nikogo nie oceniać i nie odrzucać, bo inny, nie znaczy zły, albo nieciekawy. Wysłuchaliśmy również hymnu Romów. A na koniec - to najprzyjemniejsze - tańczyliśmy do szalonej i pięknej romskiej muzyki.



Poznajemy "od kuchni" pracę w Telewizji

W poniedziałek 21 listopada klasy 3A i 3B SPP oraz 7e w ramach projektu "Bliskie spotkania z kulturą" udali się wraz ze swoimi opiekunami na niezywkłą wycieczkę. Zaprosiła nas do siebie Pani Martyna z PLAY KRAKÓW NEWS. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć pracę telewizji "od kuchni". Dowiedzieliśmy się ile pracy ilu ludzi potrzeba, żebyśmy zobaczyli czasem dłuższy, czasem krótszy program. Spotkaliśmy Dziennikarzy, Reporterów, Pana kamerzystę który z nimi pracuje, Prezenterów, Montażystów, a nawet Pana reżysera. Zobaczyliśmy jak się "obrabia" materiał, dowiedzieli czym jest telewizyjna "surówka", stanęli za kamerą, a nawet na własnej skórze przekonali jak trudno być prezenterem wiadomości. Niektórych z nas zjadła trema, a inni okazali się rasowymi dziennikarzami. A wszystko to we wspaniałej atmosferze jaką stworzyli dla nas pracownicy tej multimedialnej platformy.
Dziękujemy pięknie za przemiłe przyjęcie!



Rok szkolny 2021/2022


Wycieczka do Doliny Będkowskiej

17 pażdziernika wszystkie klasy naszej Szkoły Przysposabiajacej do Pracy wybrały się na wycieczkę do urokliej Doliny Będkowskiej. Podziwiali niezwykłe formacje skalne, odkrywali przyjemność wspólnego wędrowania. Na początku wszystkim wydawało się, że nie dadzą rady tyle iść, ale niebawem piękno miejsca w ktorym się znaleźli i radość ze wspólnego wędrowania sprawiła, że uczestnicy wycieczki zapomnieli o trudach maszerowania i dotarli aż do schroniska Brandysówka, gdzie uroczyli się pysznymi lodami.



Rok szkolny 2020/2021



Jesienny spacer

czy uwierzycie, ze jeszcze w piątek było tak pięknie?! Klasa 3B SPP przeprowadziła wśród siebie i innych uczniów sondę na temat spędzania czasu wolnego. Jedną z często pojawiających się odpowiedzi były spacery na wolnym powietrzu. Postanowili więc zorganizować taki spacer (z Panią Ulą i Panem Andrzejem) do Dolinki Kobylańskiej. Jak tam dojechać? Co spakować do plecaka? Jak korzystać z rozkładu jazdy i mapy? Jak się zachowywać w sposób kulturalny i bezpieczny? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi - najpierw w klasie, później w terenie. Dolina Kobylańska, najbardziej słoneczna z podkrakowskich dolinek, przyjęła nas ciepłym słońcem, wapiennymi skałami i opadającymi liśćmi. Nad nami świecił jeszcze księżyc na tle którego goniły się drapieżne ptaki. Udało nam się przejechać tramwajem i autobusem, przejść 4 km, a po drodze zebrać cały bagaż doświadczeń! Przekonaliśmy się, że spędzanie czasu w otoczeniu przyrody jest naprawdę fascynujące i nie trudne do zorganizowania.



Ogrodnictwo nasza pasja

W naszej nowej pracowni ogrodniczej wiele się dzieje! podlewamy, przesadzamy i sadzimy nowe rośliny, suszymy zioła na zimę, a nawet próbujemy wyhodować egzotyczne awokado.



Kodowanie? A czemu nie?

Czy kodowanie jest trudne? Czy trzeba do niego wymyślnych urządzeń? Nic podobnego! A czy może być dobrą zabawą? I jak jeszcze! W piątek przekonali się o tym uczniowie 2A SPP. Kodowali i odkodowywali zagadki, wymyślali zadania dla siebie nawzajem i dla Pani Krysi, rywalizowali w wykonywaniu zadań na czas. Eksperymentowali, rozwiązywali problemy, szukali najlepszych rozwiązań. Śmiechu było co niemiara i nawet nie zauważyli kiedy minęły im trzy godziny! A za pomoce posłużyły im... kolorowe kapsułki po kawie, które świetnie sprawdziły się w roli pionkóww i klockóww do kodowania. A przy okazji przypomniały uczniom o tym, jak ważna jest ekologia!





Rok szkolny 2019/2020



Magiczny świat Alicji

12 września 2019r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie.Swoje podwoje otworzył 'Zaczarowany świat Alicji'-czyli wernisaż wystawy 'Księżniczki,syrenki,wróżki'. Przyjaciele , rodzice i koledzy Alicji Grzesiak wzięli udział w wydarzeniu kulturalnym jakim było otwarcie wystawy prac plastycznych naszej uczennicy z klasy IIA SPP. Goście deletowali się sokami i podziwiali dzieła autorki. Wystawa rzecz jasna dalej jest dostępna. Na tę barwną i różnorodną ekspozycję zapraszamy do SCKM Galeria Atelier II ul. Dietla 53, do 20 października w godz. 12.00 - 28.30. Jest co oglądać!!!





2018/2019



Zakończenie praktyk w bibliotece

24 maja uczniowie klasy 2 B Szkoły Przysposabiającej do pracy zakończyli realizację praktyki wspomaganej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej (Filia w Nowej Hucie). Podczas praktyki poznawali specyfikę pracy w bibliotece, uczyli się wykonywania konkretnych czynności, poznawali swoje mocne i słabe strony. Zaangażowanie uczniów w wykonywane zadania, jak też ich otwartość i uśmiech zostały docenione i nagrodzone przez Opiekuna praktyki, Panią Aldonę Kruk. Dziękujemy Pani Aldonie za wielką życzliwość i profesjonalizm.

opis. U. Kościelny




Uczymy się pracować w biurze

W naszym szkolnym "biurze" robota aż huczy! Dzisiaj na zajeciach biurowo - komputerowych niszczyliśmy zbędne druki i dokumenty, a także ostrzyliśmy ołówki i kredki dla kolegów z młodszych klas. Bardzo lubimy zajecia z tymi urzadzeniami i zawsze czekamy z niecierpliwością kiedy Pani Krysia znowu da nam coś do niszczenia, ostrzenia kserowania albo laminowania

opis. K. Wal










"Jak być bezpiecznym na drodze"

05.04. 2019 uczniowie czterech klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 10 wzięli udział w konkursie "Jak być bezpiecznym na drodze". Celem konkursu jest rozwijanie u naszych uczniów umiejętności dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo a także zachęcanie ich do aktywnego i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu jakim jest jazda na rowerze, hulajnodze lub piesze wycieczki. Rywalizacja przebiegała w drużynach, które najpierw udzielały odpowiedzi na przygotowane przez organizatorów pytania a następnie rowerem, hulajnogą lub pieszo pokonywały trasę uwzględniając umieszczone na niej wskazówki w postaci znaków drogowych, sygnałów świetlnych i przejścia dla pieszych. Otrzymane nagrody- stacjonarne rotory- pozwolą uczniom kontynuować przygodę z "pedałowaniem":

U. Kościelny





Na tropie Wiosny

29 marzec 2019r. Klasa 1 SPP wyruszyła w okolice Krakowa by szukać pierwszych oznak wiosny. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem! Widzieliśmy krokusy, bazie na wierzbie, pierwsze pąki na drzewach owocowych oraz podekscytowane szpaki i bażanty. Nasze poszukiwania trwały prawie 4 godziny i okupione zostały wielkim wysiłkiem. W przerwie posililiśmy się więc kiełbaską i oscypkami z rusztu upieczonymi nad rozpalonym przez nas ogniskiem, a niektórzy uczestnicy odpoczywali w hamakach. Co bardziej wytrwali nie odmówili sobie partyjki bilardu na świeżym powietrzu. Wycieczkę zorganizował Jakub Śliwa a dokumentacją fotograficzną zajmowali się pan Andrzej Głuszek i Kuba Polaszczyk

j. Śliwa, A. Głuszek




Wernisaż prac Alicji

27 marca 2019r. Dziś w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie: Wernisaż prac Alicji Grzesiak z klasy II A Szkoły przysposabiającej do pracy. Zaproszenie goście oraz koleżanki i koledzy z zainteresowanie oglądali zaprezentowane prace i gratulowali Alicji. „Prace Alicji ujawniają zdecydowaną osobowość twórczą. Żywe,dynamiczne kolory są wypełnieniem dla staranie przemyślanego rysunku”- z recenzji krytyka sztuki...




Dzień Wolontariusza

6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Wolontariusza. Nasi przyjaciele: Anna z Armenii, Filio z Cypru, Andac z Turcji i Berni z Austrii świętowali ten dzień wraz z uczniami ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy . Był quiz wiedzy o Krakowie, wspólne układanie puzzli, prezenty i słodki poczęstunek. Spędziliśmy razem miłe chwile, zaś uwieńczeniem dnia było stworzenie "drzewa pomocnej dłoni"

opisała K. Wal






Spacerem na Wawel

30 listopada uczniowie klas 2A, 2B i 3A Szkoły Przysposabiającej do Pracy udali się na Wawel, aby poznawać dzieje odnowy Zamku Królewskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pogoda nam dopisała, więc tym bardziej będziemy z przyjemnością wspominali tę wycieczkę

opisała U. Kościelny















Torcik dla Niepodległej

W dalszym ciągu świętujemy 100-lecie odzyskania przez nasz kraj Niepodległości. Tym razem klasy Szkoły przysposabiającej do pracy przygotowały biało-czerwony Tort dla Niepodległej.A skoro był tort to nie mogło się obyć bez urodzinowych świeczek, śpiewania "Sto lat" i życzeń, przygotowanych przez klasy. No i na koniec ta najprzyjemniejsza część świętowania - degustacja tortu!









Cypryjski przysmak

W tym roku szkolnym kontynuujemy cykl "Poznajemy kuchnie świata". Nasz turecki przyjaciel Andacz uczył nasz jak przygotować Kebab, a dzisiaj klasy Szkoły przysposabiajacej do pracy przygotowywały potrawę z Cypru - Kattimeria. Jest to podpłomyk z cynamonem. Pracowaliśmy razem pod czujnym okiem naszej cypryjskiej wolontariuszki Filio. Bardzo nam wszystkim smakowała ta słodka przekąska.

Opisała M. Łaptaś



Życzliwi żyją lepiej

W środę 31 października wśród uczniów szkoły przysposabiającej do pracy zapanowała moda na życzliwość. Przyjazne słowa i gesty, pozwoliły zbudować sieć życzliwości. Wiemy już, że wsparcie i pomoc ofiarowywane innym, zawsze do nas wraca. Życzliwe zachowania trenowaliśmy podczas scenek. Takie zajęcia pozwoliły nam tez zdobyć dużo informacji na temat samych siebie. Wszyscy uczestnicy zajęć - uczniowie, nauczyciele i wolontariusze z zaangażowaniem, w atmosferze pełnej ciepła zdobyli nowe umiejętności które zawsze się przydają. Przekonaliśmy się, że życzliwi naprawdę żyją lepiej.

Organizowały M. Skrejko-Rygiel i K.Wal

2017/2018



Smakowite Kuchnie Świata

Uczniowie klas SPP wspólnie z naszymi Wolontariuszami od października realizują projekt Kuchnie Świata. Każdy z uczniów na warsztatach ma swoje małe lub większe zadanie kulinarne, z którego trzeba się wywiązać. Zapisujemy przepisy potraw, robimy zakupy, poznajemy nowe smaki, uczymy się gotować, zawieramy nowe przyjaźnie. Smaki Francji przybliżył nam Morgan, zaproponowany przez niego KISZ z pora okazał się smacznym daniem przyrządzanym nie tylko na śniadanie.

Yunus przygotował wraz z uczniami MENEMEN typowe tureckie śniadanie, które okazało się bardzo podobne do naszej jajecznicy z dodatkiem papryki.

Agnes zachęciła nas do spróbowania węgierskiej potrawy jednogarnkowej. Jej PAPRIKAS KRUMPLI była pyszna, ale okazała się nieco za ostra jak na nasze polskie podniebienia, choć Agnes śmiała się, że i tak dała mniej papryki niż zwykle.

Nasza albańska przyjaciółka Anja zaproponowała nam potrawę TRAHANA. Jest to pożywne śniadanie dla porannych głodomorów. Rachel i Steffano zaproszeni wolontariusze z Włoch poczęstowali nas PIZZĄ, którą wspólnie przygotowaliśmy. Dzięki tym zajęciom poznajemy smaki całego świata i przekonujemy się, że ludzie z innych stron świata, choć mówią innymi językami i inaczej nazywają swoje jedzenie - są tacy sami jak my - lubią zjeść na śniadanie smaczne, pożywne potrawy.

organizowały B. Czyżycka, M. Łaptaś



















Świąteczne życzenia od uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy

Czas świąt, to czas dobrych życzeń. 14 grudnia uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy spotkali się na zebraniu szkolnej Rady Uczniowskiej. Wspólnie ułożyli życzenia świąteczne dla dla całej Szkolnej Społeczności:
„Dużo zdrowia i dobra”
"Pomyślności, radości, miłości”
„Żeby nasze całe święta były takie bardzo dobre”
„Dużo światła w gwieździe”
„Radosnej, długiej nocy Bożego Narodzenia”
oraz przygotowali choinkę, w której bombki zastąpiły odciski palców wszystkich uczniów, pań Ewy, Uli i Krysi, oraz naszych wolontariuszy Agnes i Yunusa.

opisały U. Kościelny, K.Wal








Stop klatka

15 listopada my, uczniowie klasy 2 SPP uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych warsztatach zatytułowanych "Stop klatka", organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w ramach inicjatywy Bon Kultury. W trakcie zajęć poznawaliśmy różne gatunki sztuki filmowej oraz dzieła malarzy, aby w ostatniej części warsztatów stać się aktorami i odgrywać wymyślone przez nas historie- romantyczne, dramatyczne, komediowe i inne, z wykorzystaniem wspaniałych rekwizytów. Mamy nadzieje na kolejne spotkania …. z kulturą

Organizowała U. Kościelny






Świętujemy Dzień Drzewa

18 Października nasza szkoła obchodziła Dzień Drzewa. My, uczniowie szkoły przysposabiajacej do pracy, świętowaliśmy ten dzień troszkę inaczej niż reszta naszych kolegów i koleżanek. Razem ze studentami Uniwersytetu Rolniczego sadzilismy rośliny. Gdzie? Oczywiście w naszym ogrodzie terapeutycznym. Jak widać na zdjęciu - współpraca szła świetnie! Nasz ogród terapeutyczny pięknieje w oczach i cieszymy się, że mamy w tym udział!

opisała A. Haber K.Wal



Ślubujemy

13 października w dniu święta Edukacji Narodowej my uczniowie klasy 1 SPP staliśmy się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności. W obecności uczniów wszystkich klasy, grona pedagogicznego i naszych rodziców ślubowaliśmy na sztandar naszej szkoły godnie ją reprezentować, szanować jej prawa i być dobrymi uczniami. Ślubowanie przeyjęła od nas sama Pani Dyrektor

opisała K.Wal



Nie tylko w szkole się uczymy

Zakupy, to dla nas nie tylko konieczność, to także przyjemność. Dlatego 30 września wybraliśmy się z naszą wychowawczynią Panią Ulą na kolejną naukę robienia zakupów. W trakcie takich, nietypowych zajęć poznajemy różne rodzaje sklepów, uczymy się, gdzie, co i jak kupować. Jakie produkty są potrzebne w codziennym życiu. Przede wszystkim jednak uczymy się jak oszczędnie gospodarować pieniążkami. Jednym słowem uczymy się żyć samodzielnie!

opisała U.Kościelny, K.Wal











Jesienny piknik integracyjny

26 września wszyscy uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w pikniku integracyjnym organizowanym przez Centrum Kultury Podgórze w pięknym parku Wł. Bednarskiego. Wspólnie z młodzieżą z IV Liceum Ogólnokształcącego oraz z Technikum Gastronomicznego mogliśmy brać udział w różnych zajęciach, sportowych i artystycznych. Wybawiliśmy się za wszystkie czasy! Dziękujemy za zaproszenie i być może... do zobaczenia za rok!

opisała U.Kościelny, K.Wal



2016/2017



Do zobaczenia za rok

I oto zakończyliśmy 1 rok naszej wspólnej pracy w SPP. Pozostanie dużo dobrych wspomnień: nie tylko wspólna praca ale także wspólne świętowanie, wspólne przygody oraz zmaganie się z własnymi słabościami. I jak się okazało zawsze można było liczyć na pomoc kolegów i koleżanek. Miniony rok przyniósł nam jeszcze jedno bardzo ważne doświadczenie: zawarliśmy serdeczną znajomość z wolontariuszką Zlatką, osobą o wielkiej wrażliwości, która dzieliła z nami radości i smutki kolejnych dni. Dziękujemy Zlatko za ogrom życzliwości, ciepła i gotowość do wspierania nas w każdej sytuacji. Mamy nadzieję, że koniec roku szkolnego to nie koniec naszej znajomości, pozostaniemy w kontakcie mailowym, będzie to także świetna okazja aby rozwijać nasze umiejętności komunikowania się na różne sposoby.

Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji!
Uczniowie klasy I SPP oraz wychowawca



Mamy Mamy!

Mamy Mamy. Pod takim hasłem postanowiliśmy uczcić 26 maja. Dzień Matki to jeden z najpiękniejszych dni w roku, więc staramy się aby był niezapomniany. Samodzielnie przygotowaliśmy dla naszych Mam przyjęcie. Było coś na słodko i na słono, na stole stały oryginalne bukiety kwiatów, a ukochane Mamy obdarowane zostały biżuterią. Wszystko zrobiliśmy sami. Było wesoło, a Mamy cudownie się uśmiechały. To był dla nas bardzo ważny dzień!

organizowały M. Skrejko, E. Wijata, U. Kościelny, opisała M. Skrejko







My dla Was! Niespodzianka dla wolontariuszy

W ostatnią środę kwietnia ( 26.04.17) klasy II i III Szkoły przysposabiającej do pracy wraz ze swoimi wychowawczyniami, zaprosiły młodych przyjaciół z zagranicy i przygotowały dla nich kulinarną niespodziankę. Do tej pory poznawaliśmy dzieki nim smaki z różnych stron świata, dlatego postanowiliśmy zrewanżować się im najsmaczniejszymi, naszym zdaniem, daniami kuchni polskiej. Był więc barszcz czerwony i sakiewki z nadzieniem z kiszonej kapusty i pieczarek. Nasi zagraniczni przyjaciele pilnie śledzili wszystkie czynności związane z gotowaniem i pieczeniem. Zaproponowany poczęstunek bardzo im smakował, a zaproszenie - niespodzianka wzruszyło. Bawiliśmy się wszyscy wspaniale, rozkoszując nie tylko smakiem, ale także swoim towarzystwem. To był naprawdę doskonały pomysł.

przygot. M. Skrejko-Rygiel, K.Wal





Otwarci, skupieni, życzliwi - bo my też możemy pomagać!

W marcu dwoje z nas, Monika i Rafał, rozpoczęli współpracę z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Będą pracować przy obsłudze festiwalu Misteria Paschalia. Koncerty odbędą się w kwietniu. Muszą się więc dobrze przygotować. Na razie ćwiczą: poznają Centrum Kongresowe ICE, uczą się planu widowni, rozmawiania z gośćmi i rozwiązywania problemów. Będzie to sprawdzenie ich wrażliwości i zaradności. Wiemy, że potrafią i wszystkie powierzone zadania wykonają doskonale. Na razie można było przeczytać o tym w krakowskim wydaniu Gazety Wyborczej z soboty, 25 marca.

przygot. M. Skrejko-Rygiel, K.Wal



Poznajemy smaki Hiszpanii

W piątek 10 marca 2017r w ramach innowacji Kuchnie Świata zorganizowaliśmy w szkole przysposabiającej do pracy warsztaty kulinarne z kuchnią hiszpańską. Naszą przewodniczką po smakach Hiszpanii była wolontariusza Ada. razem z uczniami z klas III i II SPP przygotowała tortille ziemniaczaną. To bardzo smaczn edanie okazało się nietrudne do zrobienia. Potrzebne były tylko ziemniaki i cebula drobno pokrojone w plasterki i podsmażone na oleju. Potem dodajemy je do rozbełtanych jajek z dodatkiem soli i smażymy na patelni. Do tego podajemy grzanki natarte świeżym pomidorem. Mniam. Spróbujcie zrobić to danie w domu, naprawdę jest bardzo proste do wykonania

przygot. M. Łaptaś, B. Czyżycka, K.Wal



Ręce pełne roboty

Dnia 23 lutego 2017 roku miało miejsce, bardzo ważne dla nas, wydarzenie. Byliśmy gospodarzami I Międzyszkolnych Warsztatów "Ręce pełne roboty". Do udziału w imprezie zaprosiliśmy trzyosobowe drużyny ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 2 oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 1. Świetnie bawiliśmy się podczas zajęć z samopoznania, podczas których mieliśmy możliwość sprawdzenia naszych predyspozycji i zainteresowań oraz rozwijanie oceny własnych możliwości. Najważniejszą częścią imprezy były warsztaty z zakresu przysposobienia do pracy. Drużyna z Nowej Huty zaprezentowała "Różne wyroby z ciasta francuskiego", a reprezentacja z ul. Barskiej "bawiła się w kaletnika". Nasza ekipa, pod kierunkiem pana Jury, pracowała pod hasłem "Stolarz - złota rączka". Była to naprawdę fantastyczna zabawa. W miłej, serdecznej atmosferze wymieniliśmy nasze doświadczenia i zdobyliśmy nowe umiejętności.
Do zobaczenia za rok!

przygot. M. Skrejko-Rygiel, K.Wal



Gdzie jesteś Mały Książę?

W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Pismo-Druk-Książka. Najważniejsze wynalazki ludzkości" najstarsi uczniowie naszego zespołu szkół poznali ekranizację książki "Mały Książę" A. de Saint Exupery. Po zapoznaniu się z treścią opowieści wyobrażaliśmy sobie postać bohatera, jego przygody, wczuwaliśmy się w jego przeżycia. Każdy z nas stworzył portret Małego Księcia. Zakończyliśmy to interesujące spotkanie z literaturą projekcją filmu. Był to dzień wyjątkowych przeżyć i ciekawych doświadczeń.

przygot. M. Skrejko-Rygiel, K.Wal



Teatr jest po to, aby wszystko było inne niż dotąd

W dniu 18 stycznia wszystkie klasy szkoły przysposabiającej do pracy wybrały się do teatru Groteska na spektakl "Przygody Tomka Sawyera". Z wypiekami na twarzach oglądaliśmy przedstawienie o dwóch zwariowanych chłopakach - Tomku i Hucku. Podążając za losami Tomka uświadomiliśmy sobie, że takie wartości jak: rodzina, przyjaźń, lojalność i miłość były, są i zawsze będą najważniejsze. Następnego dnia trzecioklasiści odwiedzili teatr Współczesny, by obejrzeć przedstawienie "W krainie Narnii" i wziąć udział w warsztatach teatralnych. Przez ponad godzinę uczestniczyliśmy w spotkaniu z nimfami i faunami oraz czwórką rodzeństwa przeżywającą niezwykłą przygodę. Wspaniale bawiliśmy się podczas prowadzonych przez aktorkę warsztatów - niektórzy z nas mieli okazję wystąpić na prawdziwej scenie. Były to wspaniałe przeżycia, które przyniosły uśmiech, radość a nawet zachwyt.

przygot. M. Skrejko-Rygiel, K.Wal



Samotnie kolędować źle!

W przeddzień najpiękniejszych świąt uczniowie oraz wychowawcy szkoły przysposabiającej do pracy przygotowali szkolne spotkanie wigilijne. Klasy przygotowały dania wigilijne i świąteczne dekoracje. Wspólnie z wychowawcami ozdobili sale i przygotowali miejsce na świąteczny poczęstunek. Razem zasiedli przy wigilijnym stole i raczyli się świątecznymi smakołykami. Wszystkim towarzyszył niepowtarzalny, świąteczny nastrój. W ten magiczny czas wszystko udało się doskonale, potrawy świąteczne były pyszne, nie zabrakło także drobnych upominków. Śpiewaliśmy kolędy i składaliśmy sobie świąteczno-noworoczne życzenia. Oby ten cudowny czas trwał jak najdłużej.

przygot. M. Skrejko-Rygiel, K.Wal



Jesteśmy Samorządni

Cała Szkoła Przysposabiająca do Pracy spotyka się co miesiąc na "Piątkowych apelach" tak nazwanych przez samych uczniów, podczas których omawiamy różne ważne kwestie dla nas uczniów i nauczycieli. Na naszym pierwszym spotkaniu powitaliśmy nowych kolegów z klasy pierwszej. Miesiąc później omówiliśmy nasze prawa i obowiązki ucznia - dorosłego ucznia. A w listopadzie nasze rozmowy zwrócone były na role pełnione przez nas w życiu, te obecne jak i te przyszłe. Spotkania są bardzo pouczające, miłe i już nie możemy doczekać się na kolejne "Piątkowe apele"

przygot.A. Haber-Stręk, K.Wal



Myślimy o przyszłości

16 października uczniowie klasy III byli gośćmi Warsztatów Terapii Zajęciowej, przy Rondzie Mogilskim. Wycieczka zorganizowana była przez panią pedagog Ninę Chudybę, w ramach preorientacji zawodowo-edukacyjnej. Celem wizyty było poznanie specyfiki organizacji i pracy warsztatów. Efektem spotkania z panią kierownik oraz rozmów z terapeutami zajęciowymi było zebranie informacji na temat funkcjonowania warsztatów. Zapoznaliśmy się ze sposobem ubiegania się o przyjęcie na zajęcia. Zwiedziliśmy pracownie: muzyczną, technik różnych, umiejętności społeczno-zawodowych, manualno-krawiecką, oraz tę która nas zachwyciła - bogato wyposażoną pracownię rozwoju fizycznego.
Było to bardzo ciekawe doświadczenie umożliwiające nam planowanie swojej przyszłości.

przygot.M. Skrejko- Rygiel, K.Wal



Z wizytą na Targach Książki

W ostatni piątek października, jako najstarsi i najbardziej zainteresowani czytelnictwem wzięliśmy udział w Targach Książki. Zobaczyliśmy ekspozycje wydawnictw i zapoznaliśmy się z najnowszymi propozycjami literackimi. Spotkaliśmy również autora książek podróżniczych pana Wojciecha Cejrowskiego. Pod opieką pana Jury Usyka i pana Arka Pryca wzięliśmy, z powodzeniem, udział w warsztatach czytelniczych. Czytelnictwo to doskonała propozycja spędzania czasu wolnego, dlatego też bardzo cenimy możliwość wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Była to dla nas wielka przyjemność.

przygot.M. Skrejko- Rygiel, K.Wal



Pierwsze spotkanie Klubu Prawie Dorosłego Człowieka

20 października zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie Klubu Prawie Dorosłego Człowieka. Naszym bardzo ważnym zadaniem było przybliżenie uczniom klasy pierwszej charakteru i znaczenia działalności Klubu. Powitaliśmy ich oczywiście przy kawie, herbacie i kruchych ciasteczkach. Płyty z ulubionymi nagraniami muzycznymi przygotował Rafał, co sprzyjało stworzeniu miłej i przyjaznej atmosfery. Mamy nadzieję, że regularne spotkania zacieśnią nasze relacje i ułatwią bliższe poznanie.

przygot.M. Skrejko- Rygiel, K.Wal



Przygotowania do wielkiego świętowania

Już od pierwszego tygodnia września trwają przygotowania do obchodów 90-lecia istnienia Zespołu Szkół Specjalnych nr 4. My - najstarsi uczniowie bardzo aktywnie uczestniczymy w tych przygotowaniach. Pod kierunkiem pani Agnieszki Haber-Stręk przygotowujemy scenkę opisującą naukę i pracę w SPP. Gościom, którzy przybędą na nasze święto zaprezentujemy nasze umiejętności i wytwory z rękodzieła, stolarstwa, gospodarstwa domowego i ogrodnictwa. Okazuje się, że wielu z nas pochwalić się może sporymi umiejętnościami muzycznymi. Wierzymy, że nasz występ spodoba się publiczności i przybliży istotę nauki w szkole przysposabiającej do pracy.

przygot.M. Skrejko- Rygiel, K.Wal



Pierwszy Apel SRU SPP

W ostatni piątek września odbył się pierwszy Apel Szkolnej Rady Uczniowskiej Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Naszym opiekunem, tak jak w zeszłym roku szkolnym, jest pani Agnieszka Haber-Stręk. Podczas spotkania serdecznie powitaliśmy klasę I oraz jej wychowawcę panią Ulę Kościelny. Apel poświęcony był roli najstarszych uczniów, jako gospodarzy szkoły. Przypomnieliśmy sobie nasze obowiązki, z których obiecaliśmy się jak najlepiej wywiązywać. Spotkanie przebiegło w miłej, przyjaznej atmosferze. Wszyscy byli bardzo aktywni, co niesie nadzieję na dobrą i wydajną pracę.

przygot.M. Skrejko- Rygiel, K.Wal



Jest nas coraz więcej

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Cieszymy się bardzo, zwłaszcza że jest nas coraz więcej. Nowa klasa I liczy ośmioro uczniów, a jej wychowawcą została pani Urszula Kościelny. Życzymy najmłodszym z nas wielu sukcesów i łagodnego wchodzenia w dorosłość. Zmiany zaszły także w klasie II, gdzie pana Andrzeja Głuszka w obowiązkach wychowawcy zastąpiła pani Ewa Wijata. My - uczniowie klasy III trwamy w niezmienionym składzie. Obiecujemy, że będziemy świecić przykładem. Postaramy się być dobrymi gospodarzami i wzorem do naśladowania przez innych.
Życzymy wszystkim roku szkolnego bogatego w sukcesy!

przygot.M. Skrejko- Rygiel, K.Wal



2015/2016



Wkraczamy w dorosłość

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka 1 czerwca wzięliśmy udział w uroczystym Apelu SRU. Temat spotkania brzmiał Ja - dorosły, Ja - dziecko. Różnice, obowiązki i przywileje. W trakcie zajęć przypomnieliśmy sobie fazy rozwoju człowieka, zastanawialiśmy się nad zajęciami i aktywnością człowieka w kolejnych okresach życia. Przypomnieliśmy sobie obowiązki i prawa ucznia. Ze szczególną uwagą zajęliśmy się rolami człowieka dorosłego i wynikającymi z nich zadaniami. To dla nas trudne i nieznane wyzwanie, jednak stojąc u progu dorosłości musimy się z nim zmierzyć. Spotkanie zakończyło się niezwykle przyjemnie - pani Agnieszka przygotowała dla nas słodki deser - ciasto z musem z kiwi, a pani Marta i pan Andrzej wręczyli nam prezenty, pełne humoru książki, ufundowane przez Radę Rodziców. Było to cudowne przedpołudnie, będąc prawie dorosłymi bawiliśmy się jak dzieci

przygot.M. Skrejko- Rygiel, K.Wal



Mamy Mamy

Na parę dni przed Dniem Matki, 20 maja obie klasy Szkoły przysposabiającej do pracy przygotowały uroczyste przyjęcie dla swoich Mam. Długo trwały przygotowania do tego wydarzenia. Pod opieką pana Arka i pana Andrzeja zakupiliśmy niezbędne produkty spożywcze. Pani Krystyna pomogła nam przygotować zaproszenia, a panie Bożena i Elżbieta wykonać prezenty. Pod okiem pani Małgorzaty ugotowaliśmy bigos, a pani Marta pokazała jak upiec sernik. Sami uprasowaliśmy obrusy, pięknie nakryli i udekorowali stół. Były życzenia i kwiaty. Wzruszeniom nie było końca. To było piękne przyjęcie. Cieszył nas fakt, że uczestniczyły w nim wszystkie mamy. A więc powtórzymy to za rok!

przygot. M.Skrejko-Rygiel, K.Wal



Rozwijamy talenty

17 maja gimnazjaliści i uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy wzięli udział w IV Szkolnym Konkursie Zawodoznawczym, tym razem pod hasłem „Rozwijamy talenty”. Pierwsza część spotkania poświęcona była samopoznaniu, czyli ćwiczeniom, które skierowały aktywność młodzieży na ich zainteresowania i zdolności. Uczniowie chwalili się swoimi talentami, wskazywali wspólne dla wszystkich zamiłowania i upodobania. Pozwoliło to jeszcze lepiej się poznać i przygotować do rywalizacji konkursowej. Podczas drugiej części uczniowie walczyli o nagrody podejmując liczne zadania. Między innymi: obierali ziemniaki, ubijali białka, przyszywali guziki, przesadzali rośliny. Szczególnie ekscytujące były: wbijanie gwoździ i cięcie desek. Wszyscy wspaniale się bawili i wszyscy byli zwycięzcami. Było wiele radości i śmiechu. Dziękujemy i liczymy na tak samo dobrą zabawę za rok!

przygot.M. Skrejko- Rygiel, K.Wal



Klub prawie dorosłego człowieka

Od początku kwietnia uczniowie obu klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 10 regularnie, raz w tygodniu, spotykają się w Klubie Prawie Dorosłego Człowieka. Pod kierunkiem wychowawców spędzamy czas przy kawie, herbacie i małym co - nieco, by rozmawiać o problemach ludzi w naszym wieku. Bardzo rzetelnie przygotowujemy się do tych spotkań - zawsze któraś z klas przynosi własnoręcznie przygotowane ciasteczka lub ciasto. Tematy proponujemy sami. Rozmawialiśmy już o naszych zainteresowaniach, sposobach spędzania czasu wolnego czy relacjach z rodzicami. Wszystkie spotkania ubarwione są wybranymi przez nas utworami muzycznymi. Jesteśmy dumni z tego pomysłu, naszej samodzielności, a przede wszystkim cieszymy się, że podczas rozmów, wymiany poglądów, a nierzadko sporów rozwijamy umiejętności komunikacyjne. Wchodzimy przecież w świat ludzi dorosłych i jest nam to bardzo potrzebne.

przygot. M.Skrejko-Rygiel, K.Wal


Dobry wygląd - dobre wrażenie

Taki tytuł miał projekt naszego starszego, francuskiego przyjaciela – Tibo, w którym uczestniczyliśmy od marca do maja. Zajęcia dedykowane były młodym mężczyznom. Spotykaliśmy się systematycznie w każdy poniedziałek, by uczyć się właściwego dbania o higienę osobistą. Poznaliśmy kosmetyki i urządzenia niezbędne do goleniu. Byliśmy w sklepie kosmetycznym i zakupiliśmy wszystko, co potrzebne, by zgłębiać tajniki męskiej higieny. Było to wspaniałe doświadczenie. Zdobyliśmy wiedzę i nowe umiejętności ułatwiające poruszanie się w świecie ludzi dorosłych. Jesteśmy przecież młodymi mężczyznami i chcemy się podobać. Łatwiej było nam przyswajać tę wiedzę od tylko trochę starszego mężczyzny. Tibo – bardzo Ci dziękujemy!

przygot. M.Skrejko-Rygiel, K.Wal


Słono - Słodkie przysmaki z Albanii

12 maja 2016 uczniowie z klasy I i II Szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w kolejnych warsztatach kulinarnych. Tym razem posmakowaliśmy kuchni albańskiej. Naszym mistrzem był Edizano, nasz wolontariusz. Najpierw robiliśmy MUSAKĘ. Każdy miał swoje małe zadanie do wykonania. Obieranie ziemniaków, układanie na blaszce należało do Mikołaja i Daniela, mistrzynią w krojeniu na plastry była Ola, Madzia nakrywała do stołu, nad porządkiem w kuchni czuwali Monika z Łukaszem. Warto było czekać, bo potrawa była wspaniała. Edi na deser przygotował czekoladowe ciasto według własnego przepisu. Wspólne gotowanie to nie tylko poszerzanie wiedzy, oswajanie z odmiennościami kuchni innych narodów, ale także wspólne spędzanie czasu i tworzenie dobrych relacji z kolegami.

przygot. B.Czyżycka, K.Wal


Warsztaty kulinarne - Włoskie smaki

W kwietniu uczniowie klas pierwszej i drugiej szkoły przysposabiającej do pracy znów spotkali się na warsztatach kulinarnych. Tym razem naszym Gościem i mistrzem była Georgia - wolontariuszka z Włoch. Wspólnie uczyliśmy się jak przygotować najbardziej znaną włoską potrawę czyli pizzę. Uczestnicy warsztatów ochoczo pracowali najpierw przy przygotowaniu ciasta, następnie sosu i wreszcie farszu. Każdy starał się jak mógł, aby nasza pizza była doskonała. Zapach roznosił się po całej szkole i nic dziwnego, że co chwila do pracowni gospodarstwa domowego ktoś zaglądał. Wspólna degustacja była najprzyjemniejszą chwilą, chętnie też podzieliliśmy się owocami naszej pracy ze wszystkimi "głodomorami" zaglądającymi do pracowni. Może nasza pizza nie wyglądała tak, jak te które serwują w profesjonalnych pizzerniach, ale smakowała wyśmienicie. Wszyscy też zapisali sobie przepis, żeby w domu przygotować pizzę dla swoich rodzin.

przygot.B. Czyżycka, M. Łaptaś, K.Wal



Zgłębiamy tajniki francuskiej kuchni

25 lutego 2016r. po raz kolejny uczniowie Szkoły przysposabiającej do pracy spotkali się na warsztatach kulinarnych. Tym razem poznawaliśmy tajniki kuchni francuskiej. Naszym mistrzem był Thibault Vauleon. Pod jego okiem przygotowaliśmy TARTĘ z PORAMI i BOCZKIEM. Każdy miał swoje małe zadanie kulinarne, z którego doskonale się wywiązał. Piotr, Łukasz i Marcin robili ciasto, Mikołaj i Rafał kroili składniki farszu, Madzia i Ola tarły ser żółty, Monika z Dawidem czuwali nad porządkiem miejsca pracy. Warto było włożyć tyle wysiłku bo tarta była wyśmienita. Nic zatem dziwnego, że bardzo szybko zniknęła z talerzy.

przygot. M. Łaptaś, B.Czyżycka



Budujemy makietę Krakowa

25 lutego 2016r. uczniowie SPP wzięli udział w kolejnych warsztatach z cyklu "Czy znasz swoje miasto?". W tym roku tematem przewodnim zajęć były dzieje obronności Krakowa oraz organizacja Bractwa Kurkowego. Najpierw wszyscy uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą historii fortyfikacji naszego miasta w wiekach średnich oraz poznali różne typy broni, używanej przez krakowskich mieszczan, a następnie wykonali przepiękne makiety, przedstawiające zabytkowe fortyfikacje Krakowa. Wszyscy bardzo ciężko pracowali i zasługują na słowa uznania!

przygot. K.Steblik, K.Wal



Robimy wywiad z nauczycielem

Szkoła Przysposabiająca do Pracy to wprowadzenie w świat dorosłych ludzi. Poznajemy zasady funkcjonowania w społeczeństwie oraz uczymy się prezentować zachowania akceptowalne w przestrzeni publicznej. Na lekcjach rozwijamy swoje umiejętności komunikacyjne, a podczas zajęć gospodarstwa domowego, stolarstwa, ogrodnictwa i rękodzieła rozwijamy swoje możliwości manualne. Podczas lekcji poświęconej pracy dziennikarskiej klasa pierwsza postanowiła przygotować wywiad z jednym z nauczycieli - panem Jurą uczącym stolarstwa. Cały wywiad będziecie mogli przeczytać w naszje szkolnej gazetce.

przygot. A. Głuszek K.Wal



Kolędo leć i gwiazdo świeć

W przededniu Świąt Bożego Narodzenia spotkaliśmy się przy opłatku i pięknie nakrytym stole. Wszystkie potrawy przygotowaliśmy samodzielnie. Był barszcz z krokietem i szarlotka. Ach, jakie pyszne! Śpiewaliśmy kolędy. Składaliśmy sobie życzenia spokoju, ciepła i szczęścia w Nowym Roku. Teraz czas na odpoczynek i czas spędzony w gronie rodziny. Bądźmy wszyscy dobrej myśli!

przygot. M. Skrejko -Rygiel, K.Wal






Radość z czytania!

W piątek 23 października odwiedziliśmy 19. Międzynarodowe Targi Książki. Przed wejściem do sali Expo stanęliśmy, by odczytać cytaty z polskiej literatury. Zatrzymaliśmy się przed kilkunastoma stoiskami, przede wszystkim tymi z literaturą dziecięcą i młodzieżową. Szczególnie zainteresowała nas propozycja gier planszowych i edukacyjnych. Mieliśmy możliwość porozmawiania z panem Wojciechem Cejrowskim, udało się otrzymać od niego autograf. Wzięliśmy udział w krótkim warsztacie czytelniczym. Był to czas wielu wrażeń, kilku spotkań i niezapomnianych przeżyć. W przyszłym roku na pewno tam wrócimy.

przygot. M. Skrejko -Rygiel, K.Wal






Ogród Narcyzów

W październiku zostaliśmy zaproszeni przez panią Zofię Głuszek do udziału w projekcie Ogród Narcyzów. W ramach projektu wzięliśmy udział w trzech wydarzeniach. Pierwsze z nich to spotkanie "Mit o Narcyzie", podczas którego zapoznaliśmy się z mitem, obejrzeliśmy pokaz obrazów inspirowanych jego treścią oraz zapoznaliśmy się z motywem Narcyza w literaturze. Kolejnym etapem projektu było zwiedzanie wystawy prac profesora Andrzeja Bednarczyka. W tym celu udaliśmy się do palmiarni Ogrodu Botanicznego. Projekt zakończony został warsztatem "Narcyz", w którym podczas pracy nad rzeźbą dłoni pomagali nam studenci krakowskiej ASP. Zaproponowane zajęcia wzbogaciły naszą wiedzę i pozwoliły na zdobycie nowych doświadczeń. Dziękujemy za możliwość udziału w tym projekcie.

przygot. M. Skrejko -Rygiel, K.Wal



Coś o przyjaźni i dzieciństwie, czyli wrażenia po obejrzeniu filmu "Mały Książę"

W piątek 9 października byliśmy w kinie Paradox na filmie "Mały Książę". Treść filmu bardzo nas poruszyła, skłoniła do refleksji i zachęciła do przeczytania lektury. Opowieść o dziewczynce i lotniku przypomniała nam o znaczeniu przyjaźni w życiu człowieka. Zachęceni filmem samodzielnie czytaliśmy fragmenty książki oraz wysłuchali jej treści czytanej przez Michała Żebrowskiego. Nasze zainteresowanie tą pozycją literacką przelaliśmy na ekrany komputerów tworząc grafiki ilustracyjne do książki. Tych, którzy nie znają ksiązki Antonie de Saint - Exupery zachęcamy do jej przeczytania.

przygot. M. Skrejko -Rygiel, K.Wal




Jesień w naszej kuchni i ogrodzie

Jesień. Czas przygotowań do zimy, czas zbierania plonów i robienia przetworów. W Naszej szkole też plonujemy. Na zajęciach z ogrodnictwa zbieramy warzywa, które razem z panią Agnieszką Haber - Stręk wyhodowaliśmy w założonym przez nas szkolnym ogrodzie. Mimo letniej suszy zbiory się udały. Obrodziły zwłaszcza bakłażany! Na zajęciach z gospodarstwa domowego tradycyjnie już robimy przetwory, które urozmaicą później potrawy gotowane przez nas na zajęciach. W pracy wykorzystujemy to czego pod wodzą pani Małgosi Łaptaś nauczyliśmy się w ubiegłym roku szkolnym. Jak widzicie - bardzo lubimy pracować i dobrze nam to wychodzi!

przygot.K.Wal







Przygoda w Castoramie

Już dwukrotnie w tym roku szkolnym - 23 i 30 września wzięliśmy udział w warsztatach stolarskich w Castoramie. Wraz z panem Jurą i naszą wychowawczynią podjęliśmy zadanie wykonania pracy w drewnie. Pierwsze z nich to "Album przygód", drugie - stojak na kubki i filiżanki. Wszyscy z ochotą i radością przystąpiliśmy do pracy. Efekty naszych działań podziwiali pani dyrektor, nauczyciele, a przede wszystkim rodzice. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzimy Castoramę i wykonamy piękne przedmioty z drewna.

przygot. M. Skrejko -Rygiel, K.Wal




VI Miting Pływacki, czyli walka o zwycięstwo i pokonywanie słabości

24 września Mikołaj i Rafał reprezentowali naszą klasę na VI Mitingu Pływackim. Podczas zawodów wzięli udział w rywalizacji na dystansach 25 i 50 metrów kraulem, na piersiach i na grzbiecie. W zawodach wzięło udział 14 drużyn z Małopolski. Nasi koledzy zdobyli w sumie 4 medale. Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!

przygot. M. Skrejko -Rygiel, K.Wal



Nowy rok szkolny - nowe wyzwania

Zgodnie z tradycją 1 września 2015 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Jesteśmy już w drugiej klasie, więc przed nami nowe, trudniejsze zadania. Życzymy naszym nauczycielom, koleżankom i kolegom oraz sobie sukcesów w nauce, chęci do pracy i radości z pokonywania trudności.

przygot. M. Skrejko - Rygiel, K.Wal



2014/2015

Gruzińskie przysmaki

W piątek 15 maja 2015 r. w naszej szkole odbyły się gruzińskie warsztaty kulinarne. Głównym dowodzącym i kucharzem w jednej osobie był nasz gruziński wolontariusz Irakli. Przy pomocy I klasy przysposabiajacej do pracy i nauczyciela technik gotowania p. Małgosi Łaptaś wspólnie przygotowali gruziński przysmak - placki chaczapuri. Są to słone, drożdżowe placki wypełnione 3 rodzajami sera: białego, żółtego i mozzarelli. Wszyscy, którzy mieli okazję ich skosztować ocenili je tym samym słowem: PYCHOTA.

przygot.M.Łaptaś, K.Wal





"Możesz tańczyć wszędzie jeśli tańczysz sercem"

Od września 2014 roku, w ramach zajęć rozwijających kreatywność, uczestniczymy w zajęciach tanecznych. Razem poznajemy kroki i figury do różnorodnych tańców, odkrywamy kultury taneczne ze wszystkich zakątków świata oraz tworzymy ciekawe choreografie. Dzięki dobrej komunikacji w grupie oraz wytężonej pracy już po dwóch miesiącach udało nam się stworzyć prosty układ choreograficzny, do którego często i chętnie wracamy. Poznaliśmy już wiele tańców: narodowych, integracyjnych, latynoamerykańskich, a to dopiero początek naszej przygody. Przed nami kolejne techniki taneczne, które tylko rozwiną nasze umiejętności. Podczas zajęć panuje przyjazna atmosfera, nie brakuje pozytywnej energii, a z każdym poznanym krokiem wzrasta świadomość własnego ciała. U nas każdy znajdzie miejsce dla siebie!

przygot.K.Steblik, K.Wal



Dzień Patrona, czyli Jasne jak słońce

Jak co roku 21 marca obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Patrona. W tym roku myślą przewodnią obchodów było hasło: Brzechwa Jakiego Nie Znamy. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie interpretacji mniej znanych wierszy poety. My wybraliśmy wiersz "Jasne jak słońce". Na scenie wystąpili: Monika, Łukasz i Marcin, odgrywający role uczniów, oraz w roli srogiej nauczycielki nasza wychowawczyni Pani Marta Skrejko - Rygiel. Występ podobał się publiczności, która nagrodziła nas gorącymi brawami. Szczególnie ciepło przyjęta została Monika, której kostium nie miał sobie równych. Pomimo dużej tremy, która nas trochę sparaliżowała jesteśmy zadowoleni z naszego występu.

przygot. M.Skrejko-Rygiel, K.Wal



Nasza najoryginalniejsza!

To już wiosna, a z nią przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Tak jak inne klasy z naszego zespołu szkół wzięliśmy udział w konkursie na najoryginalniejszą pisankę. Konkurencja była bardzo duża. Wszystkie pisanki były piękne, kolorowe, wykonane różnymi technikami. Jednak nagroda ufundowana przez Panią Dyrektor tylko jedna! I to właśnie my wygraliśmy konkurs. Radość była ogromna, zwłaszcza, że robiliśmy ją w wielkim pośpiechu. Nasza pisanka - kura okazała się najciekawsza. Lubimy rywalizację, mamy nadzieję, że przed nami jeszcze nie jedno zwycięstwo.

przygot. M.Skrejko-Rygiel, K.Wal




Spotkanie z muzyką i obrazem

18 marca 2015 roku w nagrodę za wysiłek włożony w zbiórkę baterii byliśmy w Ciemna City Zakopianka na filmie Disco Polo. Podczas seansu bawiliśmy się świetnie. Spotkanie z muzyką i obrazem to dla nas nie tylko doskonała zabawa, ale przede wszystkim wartość czerpana z postawy i zachowania głównego bohatera. Wiemy już, że pieniądze i sława to nie wszystko. Są bowiem od nich ważniejsze: praca, zapał do pokonywania trudności, dążenie do celu, a przede wszystkim przyjaźń i lojalność. Postaramy się więc naśladować bohatera filmu. Taka nagroda jeszcze w większym stopniu mobilizuje nas do walki o czyste środowisko i kontynuowania działań proekologicznych.

przygot. M.Skrejko-Rygiel, K.Wal



Mamy się czym cieszyć!

Od kilku tygodni jesteśmy użytkownikami Scanncut firmy Brother. To urządzenie, które z myślą o zajęciach rękodzieła kupiła Pani Dyrektor służy do skanowania i wycinania różnorodnych wzorów i aplikacji. Z papieru, filcu i materiału można także wycinać litery, a nawet całe słowa. Dzięki naszym pomysłom i kreatywności powstało już wiele przepięknych ozdób i przedmiotów codziennego użytku. Do pracy podchodzimy z większym entuzjazmem, a nasze wytwory zachwycają rodziców i nauczycieli.

przygot. E.Królikowska, K.Wal



Dzień w biurze

W II półroczu tego roku szkolnego rozpoczęliśmy nowy, szalenie ciekawy rodzaj pracy. Po zdobyciu niezbędnej wiedzy teoretycznej, podczas zajęć biurowo - komputerowych, pod czujnym okiem pana Marcina Zarzyckiego z wielkim zapałem ruszyliśmy do pracy w… szkolnym sekretariacie. To już nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. Poznajemy urządzenia niezbędne do pracy w biurze. Potrafimy już obsługiwać kserokopiarkę i faks. Korzystamy z telefonu. W trakcie pracy towarzyszy nam wielki entuzjazm. A więc do roboty!

przygot. M. Skrejko - Rygiel, K.Wal





Krok po kroku… Idą najpiękniejsze święta

To już czas przygotowań do Bożego Narodzenia. Wraz z naszymi nauczycielami szykujemy się do świąt. Na lekcjach gospodarstwa domowego piekliśmy kruche ciasteczka w kształcie gwiazdek i choinek. Podczas lekcji ogrodnictwa - na zajęciach z florystyki - przygotowaliśmy śliczne i bardzo oryginalne stroiki, a na rękodziele piękne, kolorowe ozdoby choinkowe. Z naszą wychowawczynią zrobiliśmy łańcuch choinkowy, który został zaprezentowany na szkolnym konkursie. Teraz już tylko oczekiwanie na te najpiękniejsze ze świąt. Wszystkim życzymy ciepła, miłości i niezapomnianych chwil w gronie najbliższych.

przygot. M. Skrejko - Rygiel, K.Wal



Pod znakiem igły i nitki

Rękodzieło to najbardziej kolorowe ze wszystkich zajęć w naszej szkole. Szczególnie cieszy nas szycie. Lubimy posługiwać się igłą: przyszywać guziki i zszywać materiał. Potrafimy także wykonywać kolorowe aplikacje na różnorodnych kawałkach materiału. Spod naszych zręcznych palców wyszły już: smyczki na klucze, etui na telefony i barwne portfeliki. Na te zajęcia przychodzimy bardzo chętnie i nigdy się nie spóźniam, bo wiemy, że każda lekcja to przygoda z kolorem, fakturą, a przede wszystkim nowe doświadczenia i umiejętności. To wszystko dzięki pani Eli Królikowskiej, która każdego dnia zaraża nas swoją energią i zapałem do pracy.

przygot. M. Skrejko - Rygiel, K.Wal



Serce, Serduszko

W środę, 3 grudnia 2014 r., byliśmy w Cinema City Plaza na filmie Jana Jakuba Kolskiego "Serce, serduszko". Wyjście do kina było nagrodą za udział w akcji ekologicznej polegającej za zbiórce baterii i segregacji śmieci. Pod opieką Pań Marty Skrejko Rygiel i Małgorzaty Łaptaś, tramwajem nr 4 pojechaliśmy do kina, na przepiękny i wzruszający film. Losy Maszy i jej wychowawczyni trzymały w napięciu przez cały seans. Było to dla nas nie tylko rozrywką, ale także okazją do przemyśleń na temat własnych marzeń, pokonywania słabości i dążenia do wybranego celu.

przygot. M. Skrejko - Rygiel, K.Wal



Nasze pierwsze poważne zadanie.

W ostatnim tygodniu października naszą placówkę odwiedziła delegacja ze Stanów Zjednoczonych. Zadaniem naszej klasy było przygotowanie dla gości uroczystego lunchu. Pracowaliśmy pod czujnym okiem pani Małgosi Łaptaś. Przyłożyliśmy się do tego solidnie i w wyniku naszej pracy powstały smakowite szaszłyki i kolorowe sałatki. Nasza praca polegała nie tylko na przygotowaniu posiłku, ale także nakryciu i podawaniu do stołu. Cieszymy się, ze wszystkim smakowały przygotowane przez nas potrawy, zwłaszcza, że było to nasze pierwsze tak poważne zadanie.

przygot. M. Skrejko-Rygiel, K.Wal

Stolarz magik też potrafi.

Już ponad dwa miesiące na zajęciach ze stolarstwa pracujemy nad tworzeniem różnych przedmiotów z drewna i materiałów drewnopochodnych. Pomimo niedużych, (na razie!!) umiejętności, stworzyliśmy już doniczki i podstawki pod kwiaty oraz karmniki dla ptaków. Pod bacznym okiem pana Jurija Usyka zgłębiamy tajniki pracy stolarza. Potrafimy posługiwać się prostymi narzędziami i urządzeniami. Dowiedzieliśmy się sporo o drewnie i jego właściwościach. Wszystko wydaje się takie ciekawe, a my bardzo chętnie zdobywamy nowe wiadomości i umiejętności praktyczne. Bardzo lubimy te zajęcia, i dlatego w dalszym ciągu niestrudzenie będziemy tworzyć niezwykłe przedmioty z drewna.

przygot. J. Usyk, K.Wal



Nasze wielkie Święto.

14 października uroczyście świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się akademia, podczas której popłynęły gorące życzenia dla wszystkich nauczycieli uczących w Zespole Szkół Specjalnych nr 4. Było to także nasze wielkie święto. Jako uczniowie klasy IZ Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 10 złożyliśmy uroczyste ślubowanie. Ślubowaliśmy rzetelną pracę i naukę, szacunek dla rodziców i nauczycieli oraz troskę o dobre imię szkoły. Przedstawiliśmy krótki występ artystyczny – taniec La Bomba, który wszystkim bardzo się podobał. Pani Dyrektor przygotowała dla nas niespodziankę – dostaliśmy piękne fartuchy i czapki kucharskie, za co pięknie dziękujemy! Wraz z nami świętowali nasi rodzice i przyjaciele. Była to nie tylko piękna i wzruszająca uroczystość, ale także spora dawka dobrej muzyki i wielkiej radości.

przygot. M. Skrejko-Rygiel, K.Wal



Nasze własne jesienne przetwory.

Zajęcia zgospodarstwa domowego w szkole przysposabiajacej do pracy rozpoczęlismy z impetem. Jak na jesienną porę przystało zaczęlisy od zaopatrywania naszej klasowej "spiżarni" w pierwsze jesienne przetwory. W klasie stanęły słoje z burakami i ogórkami, które własnoręcznie przygotowaliśmy do kiszenia. A to jeszcze nie koniec, przecież czekają na nas jeszcze jabłka, śliwki, dynie. Może uda się też przygotować przetwory z papryki.

przygot. M. Łaptaś, K.Wal



Zaczynamy!

To my, klasa 1Z! 1 września 2014 roku rozpoczęliśmy naukę w Szkole Przysposabiającej do Pracy. Jest nas siedmioro. Pracujemy podczas zajęć z gospodarstwa domowego, rękodzieła, ogrodnictwa, stolarstwa i prac biurowo - komputerowych. Rozwijamy swoje talenty tańcząc i uczestnicząc w zajęciach na basenie. Cieszymy się, że możemy tu być i każde zadanie jakie stawiają przed nami wychowawcy podejmujemy z zapałem.

przygot. M. Skrejko-Rygiel, K.Wal



W roku szkolnym 2014/2015 przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 rozpocznie swoją działalność Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 10. Zadaniem szkoły będzie przygotowanie młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu znacznym i umiarkowanym, w miarę ich możliwości, do pełnienia różnych ról społecznych. Każdy uczeń będzie mógł się skutecznie kształcić, działać i zdobywać doświadczenie. Kierując się przekonaniem, że każdy uczeń jest ważny i każdy uczeń ma prawo do sukcesu proces kształcenia w szkole skierowany będzie na pomoc młodzieży w przygotowaniu do samodzielnego życia.
Aby obejrzeć fotografię w jej naturalnej wielkości należy kliknąć na jej miniaturę


Przygotowujemy się do pracy

W szkole przysposiabiającej do pracy będziemy uczyli się:
Ogrodnictwa
Stolarstwa
Gospodarstwa domowego
Rekodzieła
Obsługi urządzeń biurowych i komputera
Opróoz tego będziemy też uczestniczyli w dodatkowych zajęciach edukacyjnych rozwijających kreatywność - w ich ramach planowane są zajęcia z tańca