Razem się bawimy, razem się kształcimy
Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Szkoła promująca Bezpieczeństwo

W naszej szkole priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa.
W roku 2014/2015 podjęliśmy starania o przyznanie naszemu Zespołowi Szkół po raz kolejny certyfikatu "Szkoły promującej bezpieczeństwo". Nasze starania zostały uwieńczone sukcesem Zdobyliśmy ten Certyfikat aż na 5 lat!
W roku szkolnym 2012/2013 Zespół Szkół przystąpił do programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa "Szkoła promująca Bezpieczeństwo" i uzyskał roczny certyfkat tego programu.

Celem przedsięwzięcia jest:
- zapobieganie zjawisku przemocy i agresji w szkole
- podejmowanie podnoszących bezpieczeństwo uczniów

Zadania podejmujowane w ramach projektu przez szkołę są we współpracy z partnerami:
- rodzicami uczniów
- instytucjami działającymi na rzecz zapobieganiu zjawisku przemocy
- społecznością lokalną
Zapraszamy wszystkich partnerów do współpracy.

pełnomocnik d/s projektu J. Chudyba



Rok szkolny 2023/2024


Dzień Bezpiecznego Internetu

Luty to miesiąc w którym od 15 lat obchodzimy Międzynarodowy dzień bezpiecznego Internetu. W tym roku był to trzeci dzień naszego tygodnia projektu. Tym razem zajęliśmy się tym, co publikujemy w internecie, o wartości czego tak łatwo zapominamy - o naszych danych osobowych. A przecież Moje dane to Moja sprawa! I nikogo więcej. Prywatność w internecie jest tak samo ważna jek w realnym świecie.


Ty też możesz pomóc!

24 stycznia W dniu dzisiejszym nasi uczniowie brali udział w warsztatach " Ty też możesz pomóc, nie bądź obojętny". Uczyli się, że każdy może mieć wpływ na zdrowie otaczających osób. Poznali sposoby pomocy osobie nieprzytomnej, nie oddychającej, chorej na cukrzycę oraz takiej, która zakrztusiła się mówiąc przy jedzeniu.



Pieszo do celu!

20 września klasy 6a SP i 2A SPP wraz ze swoimi wychowawcami wzięły udział w ogólnokrakowskiem przemarszu z Błoń do Barbakanu pod hasłem: Pieszo do celu! Akcja miała promować używanie odblasków, by być widocznym i bezpiecznym na drodze. My na pewno byliśmy widoczni! Zresztą oceńcie sami!



Rok szkolny 2022/2023


Szkolny dzień bezpiecznego Internetu

21 lutego świętowaliśmy w naszej Szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Szkolny korytarz zamienił się w grę planszową, na której klasy 5-8 a oraz 7e podzielone na 3 zespoły rozegrały grę w której sprawdzali nie tylko swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu, ale również kondycję, bo niektóre pola, te "zawirusowane" wymagały np. wykonania odpowiedniej liczby przysiadów. Dużą uciechę sprawiło też odkrywanie, jaki kolor będzie miała dana drużyna, bowiem magiczne butelki z wodą nie tak łatwo ujawniały swoją tajemnicę. Wcześniej nie lada kondycją musiały wykazać się Panie, które razem z Panią Krysią przygotowały ten tor przeszkód. Później zespoły zmagały się w quizie sprawdzającym ich wiedzę o zasadach obowiązujących w Internecie. Losowali wcale nie takie proste pytania. Także nauczyciele opiekujący się klasami otrzymali zadanie do wykonania. Na podstawie 4 słów musieli zgadnąć słowo związane z Internetem. Emocji było co niemiara! Klasy 8 i 7 miały też jeszcze jedno zadanie do wykonania. Udali się do krainy Interlandii, gdzie zmagali się z rzeką prawdy i fałszu. Wszyscy uczniowie i nauczyciele udowodnili, że znają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, umieją odróżnić prawdę od fałszu wiedzą jak się bronić przed cyberprzestępcami. Oprócz dyplomów nagrodą były też słodkie przekąski. Klasy 1-3 SPP oraz 8d i e spędziły ten dzień nieco spokojniej, ale też intensywnie. Najpierw uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez Pana Grzegorza i odpowiadali na pytania z nią związane, później wykonali piękne plakaty którymi chwalili się przed resztą szkoły. Klasy 4 pod wodzą pani Karoliny Cholewińskiej też miały swój udział w tym dniu. Poznawali zasady dzięki którym pająk czyhający w Sieci przestał być groźny i pozwolił korzystać bezpiecznie z Internetu.

Bezpieczeńśtwo- ważna sprawa

W ramach obchodów Dnia Bezpieczeństwa,22 listopada zawitała do nas ekipa harcerek z Inspektoratu Ratowniczego ZHP Chorągwi Krakowskiej. Było to spotkanie wprowadzające w tematykę udzielania pierwszej pomocy. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość dowiedzenia się czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna oraz jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy. Po części teoretycznej uczniowie mieli okazję do ćwiczenia umiejętności praktycznych na fantomie „Helence”. Część praktyczna wzbudziła t ak duże zainteresowanie, że ekipa harcerek obiecała do nas powrócić za jakiś czas. Ponadto uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, mieli dalszą możliwość zgłębiania tematu związanego z bezpieczeństwem podczas Dnia Bezpieczeństwa, który odbył się 24 listopada. Podczas tego wydarzenia uczniowie pozyskiwali obszerne informacje i ciekawostki na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa w życiu codziennym. Mieli okazję do przypomnienia sobie zasad zachowania się przy jezdni i na basenie, zasad bezpiecznej jazdy rowerem i hulajnogą. To wszystko w formie ciekawych quizów i zagadek . Nie zabrakło dalszych ćwiczeń z nauki pierwszej pomocy, w tym RKO, użycia AED, opatrywania ran czy zabezpieczania miejsca wypadku. Uczniowie wzięli także udział w Odblaskowej Rewii Mody, która miała na celu popularyzowanie noszenia odblasków. Po wielu ciekawych aktywnościach i olbrzymim zaangażowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki


Rok szkolny 2021/2022


Bezpieczeństwo- ważna sprawa



Bezpieczeństwo uczniów w szkole i w czasie wolnym” to temat spotkania, dla klas 5-7,które odbyło się w naszej szkole. Jego celem było poszerzenia kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, skorzystaliśmy z pomocy funkcjonariuszy IV Komisariatu Policji w Krakowie. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki spotkania przebiegały w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję że zaowocuje ono większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie.

Udzielamy pierwszej pomocy



18 lutego Uczniowie klas 7a oraz 7d wzięli udział w zajęciach warsztatowych i konkursie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiedzę i umiejętności nabywali także podczas kilku warsztatowych spotkań prowadzonych przez przedstawicieli Harcerskiej Grupy Ratowniczej KRAK. Uczniowie uczyli się jak pomagać sobie i innym, w sytuacjach, które mogą nas spotkać każdego dnia. To bardzo ważna i przydatna wiedza, którą powinien posiadać każdy. Dziękujemy za miłą i owocną współpracę!.

Obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu



Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół, wzięli aktywny udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Tym razem nasze obchody trwały aż trzy dni (8-10 Luty) , a ich hasło brzmiało - "Jesteśmy Asami Internetu". W trakcie zajęć uczniowie poznawali pięć zasad, według których postępuje w Internecie As Internetu. Są to : Rozsądek, Uważność, Życzliwość, Siła i Odwaga. Każda z uczestniczących klas poznawała dokładnie jedną zasadę, a później dzieliła się swoją wiedzą z pozostałymi zespołami. I okazało się, że w Internecie bardzo potrzebna jest Życzliwość - żeby nie dać się wkręcić w dokuczanie innym, Odwaga - aby umieć powiedzieć "nie" tym którzy dokuczają innym, Siła - bo potrzebujemy silnych haseł, Rozsądek - by nie publikować treści które mogą nas lub innych skrzywdzić i Uważność - by nie dać się oszukać internetowym wyłudzaczom. W trakcie zajęć powstawały gry, plakaty, krzyżówki a nawet wierszyki, prezentowane wszystkim uczestnikom. Dodatkowo klasy 3a i 2a uczestniczyły w warsztatach online prowadzonych przez trenerów Fundacji Szkoła z klasą. Dzieci były bardzo przejęte, że mogą uczestniczyć w zajęciach razem z rówieśnikami z całej Polski. Wszystkie klasy zdobyły dyplomy Asów Internetu. Zajęcia w naszej szkole poprowadzili nauczyciele uczestniczący w ogólnopolskim programie Lekcja Enter, a organizowała i koordynowała jak zwykle Pani Krysia.

Asy Internetu to my



W tym roku uczniowie klas 1-3 biorą udział w ogólnopolskim programie Asy Internetu, prowadzonym przez Fundację Szkoła z Klasą 2.0, który uczy bezpiecznych zachowań w cyfrowym świecie. Dzieciaki z klasy 2a i 3a poznały już Asa i Askę, opowiedziały co same lubią robić on i offline, a także stworzyły własną Krainę Internetu. Okazało się, że ich Kraina to ogromne... miasto. I jak w każdym mieście, są w nim miejsca fajne, i takie które lepiej omijać. No, i tak jak w prawdziwym mieście trzeba wiedzieć jak się w nim poruszać.. Co wolno, a czego lepiej nie robić. Uczniowie postawili w swojej Krainie drogowskaz, który zaprowadzi ich do ważnych zasad i pozwoli bezpiecznie korzystać z "bloków". Sami wybrali w jakiej kolejności będą je odkrywali. Jak widać na zdjęciu już niebawem powędrują na spotkanie z Rozsądkiem.

Prawo i My



16 listopada. W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 6A brali udział w finale XIX edycji konkursu Prawo i My. Zmagania odbywały się w gmachu Urzędu Miasta przy placu Wszystkich Świętych w Krakowie. W finale wzięły udział najlepsze drużyny z całego Krakowa które przeszły wcześniejsze fazy eliminacyjne. Nasza drużyna była jedyną drużyną reprezentującą szkolnictwo specjalne. Finał to dostarczył naszym podopiecznym masę nowych doświadczeń i emocji. Gratulujemy Antkowi i Bartkom udziału w tak ważnym wydarzeniu

Bezpieczna droga



W dniu 6 października 2021 klasy 1- 3 Szkoły Przysposabiającej do Pracy miały możliwość przypomnienia sobie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczniowie uczestniczyli w projekcji filmów o tematyce bezpieczeństwa drogowego oraz w ćwiczeniach praktycznych. W „Miasteczku rowerowym”, które zostało zaaranżowane na Sali gimastycznej, Uczniowie mogli doskonalić umiejętności bezpiecznej jazdy na rowerze oraz hulajnodze. Kolejnym punktem programu było wyjście na skrzyżowanie podczas, którego Uczniowie mieli okazję na na omówienie napotkanych znakow czy zasad ruchu drogowego dla pieszych i rowerzystów. Akcję zakończył konkurs wiedzy o ruchu drogowym, podczas którego zostatli wyłonieni nastepujący Laureaci:
Jan Majka – 3 B SSPP
Anna Szklarska – 3 A SSPP
Magdalena Padoł – 2 B SSPP
Kamil Gach – 1 B SSPP
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Pierwsza pomoc- ważna sprawa



Umiejętność udzielania pierwszej pomocy to niezwykle przydatna wiedza. Może komuś uratować życie. Dlatego uczniowie klas 7d, 7a, 8a z pasją i zaangazowaniem poznawali podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do ćwiczeń podchodzili z wielką powagą i starali się wykonać je jak najlepiej. A aak udzielać takiej pomocy uczył ich Przedstawiciel Harcerskiej Grupy Ratowniczej Krak.
Bardzo dziękujemy za znakomite i jakże potrzebne szkolenie!

Mamy kolejny Certyfikat



Jesteśmy szkołą, która dba o bezpieczeństwo swoich uczniów na każdej płaszczyźnie. Take tej wirtualnej. Z lekkim, wakacyjnym opóźnieniem dotarł do Nas kolejny Certyfikat potwierdzający nasze cyfrowe kompetencje. Wywalczyły go dla naszej szkoły klasy 6a,6b, 7a i 8a. W trakcie zdobywania certyfikatu klasy zaliczyły 6 trudnych szkoleń: o ochronie cyfrowej tożsamości, zostawianiu cyfrowych śladów, fałszywych newsach, cyberprzemocy i cyberprzestępczości. Po każdym kursie, każdy z uczniów wykonał test online potwierdzający jego wiedzę. Nie wszystkim udawała się ta trudna sztuka od pierwszego razu, ale z pomocą pani Krysi i pani Jadzi wszystkim udało się w końcu pokonać i tę przeszkodę. Szkolili się nie tylko uczniowie. Również Panie opiekunki projektu przeszły testy kompetencyjne. W tym roku szkolnym też będziemy się szkolili w tym aby bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z komputerów i Internetu






Rok szkolny 2020/2021



Dzień Bezpiecznego Internetu 2021.

Jak co roku w lutym obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Bezpiecznego Internetu. Tym razem, że względu na pandemię obchody miały odmienny – zdalny charakter. Najpierw klasy 6a, 6b,7a i 8a połączyły się ze sobą w wirtualnym pokoju, a następnie wzięły udział w I konferencji Asów Internetu – ogólnopolskim wydarzeniu przygotowanym przez Google i Safer Internet. Uczniowie wysłuchali aż 5 prelekcji i wzięli udział w różnorodnych aktywnościach: razem z koleżankami i kolegami z całej Polski uczestniczyli w grach i quizach, oraz korzystali z kart pracy, na bieżąco weryfikując swoją wiedzę, a także rozmawiali na czatach ze specjalistami prowadzącymi zajęcia. Dzień później swój dzień bezpiecznego Internetu obchodzili uczniowie Szkoły przysposabiającej do pracy – Tym razem za podstawę do pracy posłużyły krótkie prezentacje z serii cyfrowo bezpieczni. Uczniowie razem ze swoimi nauczycielami odpowiadali na zadawane w trakcie prezentacji pytania dotyczące różnych sposobów reagowania na niebezpieczne sytuacje jakie mogą zdarzyć się w trakcie korzystania z Internetu i wymieniali się zdalnie uwagami o sposobach ich rozwiązywania. Na koniec przygotowali plakaty tematyczne. Tydzień później także uczniowie klas 3a, 4 i 5 świętowali dzień bezpiecznego Internetu. Tym razem staraliśmy się odpowiedzieć sobie na pytanie – co to jest ten Internet, czemu czasem nazywamy go biblioteką a czasem śmietnikiem i czemu takie ważne jest, aby nie nawiązywać kontaktów, a zwłaszcza nie spotykać się z nieznajomymi poznanymi w Internecie. Jak widzicie, to był bardziej tydzień niż dzień bezpiecznego Internetu -intensywny czas, który pozwoli jeszcze bezpieczniej korzystać z tego medium.

K.Wal




Rok szkolny 2019/2020



Dzień Bezpiecznego Internetu.

12 lutego obchodziliśmy po raz dziesiąty nasz szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku nasze hasło na ten dzień brzmiało : Działamy razem. Internet dobrych ludzi. Razem z naszymi "ekspertami": Paniami Martą, Karoliną, Agnieszką i Panami Kamilem i Jurą zastanawialiśy się czy słowa: rozsądek, odwaga, uważność, życzliwość i siła pasują do naszego hasła. Okazało się, że bardzo pasują. Bo rozsądny, uważny, życzliwy odważny i silny człowiek jest w stanie zdziałać w Internecie wiele dobrego! Dowiedzieliśmy się też, jak być prawdziwymi Asami Internetu. Na koniec zagraliśmy na czas w grę planszową, w której musieliśmy się wykazać sporą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa komputerowego, ale również poczuciem humoru. Klasie 6a gra spodobała się tak bardzo, że zagrali w nią aż dwa razy pod rząd! A nad wszystkim czuwał nasz "superekspert"- Pani od informatyki.

K.Wal







Małopolski Konkurs Bezpieczna Droga 2019

30.09.2019r odbyła się w naszej szkole XXI edycja Małopolskiego Konkursu Bezpieczna Droga. W konkursie uczestniczyli uczniowie z Myślenic, Nowego Targu, Chrzanowa, Wieliczki. Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Kurdziel i Monika Bator. Podobnie jak w latach poprzednich konkurs przebiegał w dwóch etapach. Część pierwsza obejmowała zadania sprawdzające znajomość zasad prawidłowego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym i ruchu pieszych. Każde zadanie, a zwłaszcza zadania o większym stopniu trudności były opatrzone komentarzem przedstawiciela policji z Wydziału Ruchu Drogowego KWP, co niewątpliwie przyczyniło się do jeszcze lepszego rozumienia i pogłębienia wiedzy uczestników konkursu. W części drugiej zawodnicy pokonywali rowerowy tor przeszkód. Harcerze z Grupy Ratowniczej "Krak" przygotowali także pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Rywalizacja przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Zwyciężył uczeń naszej szkoły Mateusz Kurdziel. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, które zostały ufundowane przez Dyrekcję Zespołu Szkół Specjalnych nr 4, poczęstunek ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły. Dziękujemy Przedstawicielowi Policji, Harcerzom, a także Nauczycielom- Opiekunom Zawodników, którzy przyjęli nasze zaproszenie do udziału w konkursie.

U. Kościelny



Rok szkolny 2018/2019


"Jak być bezpiecznym na drodze"

05.04. 2019 uczniowie czterech klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 10 wzięli udział w konkursie "Jak być bezpiecznym na drodze". Celem konkursu jest rozwijanie u naszych uczniów umiejętności dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo a także zachęcanie ich do aktywnego i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu jakim jest jazda na rowerze, hulajnodze lub piesze wycieczki. Rywalizacja przebiegała w drużynach, które najpierw udzielały odpowiedzi na przygotowane przez organizatorów pytania a następnie rowerem, hulajnogą lub pieszo pokonywały trasę uwzględniając umieszczone na niej wskazówki w postaci znaków drogowych, sygnałów świetlnych i przejścia dla pieszych. Otrzymane nagrody- stacjonarne rotory- pozwolą uczniom kontynuować przygodę z "pedałowaniem":

U. Kościelny



Dzień Bezpiecznego Internetu

6 lutego 2019r. po raz 11-ty obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku hasłem przewodnim naszych warsztatów było: "Korzystamy z Internetu z klasą - bez hejtu i nienawiści. Pani Marta uczyła nas, że słowa mogą ranić i słowa mogą budować. Nauczyła nas również, jak mądrze i kulturalnie odpowiadać na niebezpieczne, czy niegrzeczne pytania. Dzięki Panu Jurze przypomnieliśmy sobie zasady kulturalnego i mądrego korzystania z komórek. U Pani Krysi przekonaliśmy się, że nie każde nasze działanie w Internecie które nam się podoba - musi podobac się innym, jak mądrze korzystać z Facebooka, oraz przypomnieliśmy sobie zasady Netykiety. W tym dniu nasza szkołę odwiedził też Pan Policjant, który przypomniał nam, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a za niektóre niemądre działania może nawet grozić kara więzienia. Obiecaliśmy sobie, że będziemy korzystali z Internetu z klasą - mądrze, odpowiedzialnie i kulturalnie.

opisała K. Wal



Bierzemy udział w konkursie "Prawo-Ratownictwo-Bezpieczeństwo"

25 października 2018r. trzyosobowa reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej wzięła udział w konkursie "Prawo-Ratownictwo-Bezpieczeństwo" organizowanym przez Straż Miejską w Krakowie. Drużyna wykazała się dużą wiedzą i jeszcze większą wolą walki. Uczniowie klas siódmej i ósmej do udziału w konkursie przygotowywali się pod kierunkiem koordynatora ds. szkoły promującej bezpieczeństwo Pani Pedagog Janiny Chudyby. Trenerowi i zawodnikom gratulujemy!

opisała K. Wal



Rok szkolny 2017/2018


Dzień Bezpiecznego Internetu

28 lutego klasy starsze szkoły podstawowej, klasy gimnazjalne oraz uczniowie Szkoły Przysposiabiajacej do Pracy obchodzili wspólnie Dzień Bezpiecznego Internetu. Nasza szkoła bierze udział w tym wydarzeniu praktycznie od samego początku, było to satem już 10 organizowane przez nas wydarzenie z tego cyklu. Tym razem hasłem przewodnim Dnia było: "Razem tworzymy kulturę szacunku w sieci". Na zajęciach warsztatowych u Pani Marty przypomnieliśmy sobie co to znaczy kultura i szacunek - nie tylko w sieci ale także na codzień, bo przecież w Internecie obowiązują dokładnie te same zasady kulturalnego zachowania co w realnym świecie. W trakcie warsztatu u Pani Krysi uczyliśmy się codziennej netykiety - nie tylko tej dotyczącej wysyłania maili, ale też kulturalnego zachowania na Facebooku, chatach, forach w trakcie komunikacji sms-owej czy poprzez Skype. Pan Jura uczył nas co to jest hejt i dlaczego nie można hejtować. A na koniec na zajęciach podsumowujących Pan Policjant przypomniał nam jedną bardzo ważną rzecz- w sieci nie jesteśmy anonimowi, a za różne zachowania, które nam wydają się śmieszne czy niewinne można nawet pójść do więzienia!. Prace które wykonaliśmy w trakcie zajęć umieśliliśmy na wystawie w sali informatycznej Będą nam przypominały o zasadach kulturalnego zachowania w sieci.

organizowała i opisała K.Wal



Rok szkolny 2016/2017


Bezpieczna droga po raz 19-ty

13 czerwca 2017 odbyła się w naszej szkole XIX edycja Małopolskiego Konkursu Bezpieczna Droga. W konkursie uczestniczyli gimnazjaliści z Myślenic, Nowego Targu, Chrzanowa, Wieliczki oraz Krakowa ( Gimnazjum Specjalne nr 71 oraz 67). Naszą szkołę reprezentowali: Adam Łada i Daniel Grzesikowski. Podobnie jak w latach ubiegłych konkurs przebiegał w dwóch etapach. Część pierwsza obejmowała zadania sprawdzające znajomość zasad prawidłowego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym i ruchu pieszych. Każde zadanie, a zwłaszcza zadania o większym stopniu trudności były opatrzone komentarzem przedstawiciela policji z Wydziału Ruchu Drogowego KWP, starszego sierżanta Janusza Nowobilskiego, co niewątpliwie przyczyniło się do jeszcze lepszego rozumienia i pogłębienia wiedzy uczestników konkursu. W części drugiej zawodnicy pokonywali rowerowy tor przeszkód przygotowany na boisku szkolnym przez Harcerską Grupę Ratowniczą "Krak". Harcerze poprowadzili także część konkursu dotyczącą udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Rywalizacja przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Zwyciężyła Nikola Ferlacka, uczennica 67 Gimnazjum w Krakowie. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody, które zostały ufundowane przez Radę Dzielnicy V, poczęstunek ufundowała firma Unison. Dziękujemy Przedstawicielowi Policji, Harcerzom, Sponsorom a także Nauczycielom- Opiekunom zawodników, którzy przyjęli nasze zaproszenie do udziału w konkursie.

organizowali U. Kościelny, E. Królikowska, J.Usyk, opisała U. Kościelny



Uczestniczymy w konkursie organizowanym przez Straż Miejską

15 maja w Zajeździe Kościuszkowskim mieszczącym się przy ul. Białoprądnickiej 3 odbyła się IX edycja organizowanego przez Straż Miejską miasta Krakowa i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej konkursu "Prawo, Ratownictwo, Bezpieczeństwo". Celem konkursu było m.in. poszerzenie wiedzy uczniów na temat obowiązujących przepisów prawa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie gimnazjum: Daniel Grzesikowski z klasy IA, Kasia Mirga z klasy IIA i Adam Łada z klasy IIIA. Nasza drużyna pod wodzą Pani Pedagog zajęła wysokie 5 miejsce. Serdecznie gratulujemy! (zdjęcie ze strony Straży Miejskiej)

przygot.K. Wal



Razem tworzymy lepszy Internet

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu odbył się w naszej szkole nieco później niż zazwyczaj. 27 lutego uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy spotkali się na warsztatach zatytułowanych "Razem tworzymy lepszy Internet". Uczyli się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z facebooka, jak reagować w sytuacji cyberprzemocy. Przypomnieli sobie też inne zasady korzystania z Internetu. Natomiast uczniowie szkoły podstawowej już od tygodnia zapoznają się na lekcjach z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu i netykietą. Dzięki temu wszyscy nasi uczniowie będą umieli bezpiecznie i odpowiedzialnia korzystać z zasobów największej bibioteki świata.

przygot.K. Wal





Warsztaty - pierwsza pomoc przedlekarska

W dniach 3 i 4 listopada 2016 w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. " Pierwsza pomoc przedmedyczna". W warsztatach uczestniczyli uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy. Szkolenie prowadzili ratownicy medyczni. Każda klasa ucestniczyła w trzygodzinnym szkoleniu zarówno teoretycznym jak i praktycznym. Uczniowie zapoznali się z zasadami resuscytacji a także uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku krwotoków, epilepsji i omdleń. Warsztaty były bardzo ciekawe, pozwoliły nam nauczyć się coś nowego, a także utrwalić to co już wiedzieliśmy. Udzielanie pierwszej pomocy idzie nam naprawdę dobrze ;)

przygot. A. Haber-Stręk, K.Wal



Rok szkolny 2015/2016


Dzień Bezpiecznego Internetu
i Międzynarodowy dzień Ochrony danych osobowych

Przełom stycznia i lutego to czas kiedy rozmawiamy o tym jak bezpiecznie korzystać z Internetu, jak dbać o dane osobowe, jednym słowem jak to zrobić, aby korzystanie z Internetu było przyjemnością i nie zmieniło się w kłopoty. W tym roku nasze szkolne obchody tych dwóch dni przebiegały pod hasłem: „Tworzymy mapę bezpiecznego Internetu.” W trakcie warsztatów Uczniowie Gimnazjum obejrzeli filmy przygotowane przez Fundację Dzieci Niczyje, pokazujące najbardziej typowe nieprzyjemne sytuacje w jakie można się niechcący „wpakować” w Internecie. Przypomnieli sobie co znaczy słowo „cyberprzemoc” i z czym jest związane. Później pod okiem Pań Krysi, Karoliny oraz Pana Jury utworzyli mapę Internetu. Odpowiadali na pytania, co fajnego jest w Internecie, a co tylko wydaje się fajne, jakie cyfrowe ślady zostawiamy w Internecie i czy z nich są naprawdę konieczne i nie do uniknięcia. Zastanawiali się, czy wszystkie gry są jednakowo fajne i pożyteczne, oraz opisywali prawidłowe i nieprawidłowe zachowania w Internecie. Chwalili się również znajomością zasad Netykiety czyli Internetowego Savoir—vivre

przygot. K.Wal



Uzależnieni od dobrego

W tym roku nasz zimowy projekt edukacyjny nosił trochę przewrotny tytuł: „Uzależnieni od dobrego”. Dziwne, prawda? O uzależnieniach słyszymy przecież jako o czymś złym. I rzeczywiście w pierwszym dniu naszego projektu przypominaliśmy sobie, co to jest uzależnienie, w jaki sposób powstaje i od czego możemy się uzależnić. Pani Małgosia przypominała nam o uzależnieniach od papierosów, Pani Agnieszka mówiła o lekach i innych niebezpiecznych pigułach, Pani Krysia przypomniała, jak łatwo można uzależnić się od nowoczesnych technologii, a druga Pani Małgosia udowodniła nam, że jest jeszcze wiele innych rzeczy od których można się uzależnić — na przykład.. jedzenie! W ciągu kolejnych dni zajęliśmy się więc czymś znacznie przyjemniejszym. Przekonaliśmy się, że można się uzależnić od czegoś dobrego — od jakiegoś hobby, jakieś pasji. Zwiedziliśmy wystawy poświęcone modzie i militariom i przekonaliśmy się, jakimi fajnymi pasjami mogą okazać się historia i moda. Poznaliśmy ciekawych ludzi - Panią Anię i Pana Michała, wolontariuszkę zajmującą się dziećmi w Afryce i podróżnika zwiedzającego świat za jeden uśmiech. Razem z Panią Martą bawiliśmy się w teatr, pan Jura zarażał nas uzależnieniem od modelarstwa, a Pan Marcin uzależnieniem od eksperymentów i doświadczeń naukowych. Na koniec wszystkie klasy otrzymały certyfikat „uzależnionych od dobrego”.

przygot. K.Wal



Warsztat "Moje dane - Moja sprawa!"

28 października 2015r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych "Moje dane- Moja sprawa". W czasie zajęć przypomnieli sobie cztery zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Jedną z tych zasad jest niepodawanie swoich danych osobowych w sieci. Uczniowie uświadomili sobie, w ilu miejscach niepotrzebnie podają swoje dane osobowe i przypomnieli, że w internecie nie wszyscy życzą im dobrze, więc takie "paplanie" o sobie, może być bardzo niebezpieczne. W ramach zajęć zespoły uczniowskie miały do wykonania 8 zadań konkursowych. Poziom wykonania zadań ocenili panowie policjanci z Miejskiej Komendy w Krakowie. Najlepsza okazała się klasa IIA, która najszybciej rozwiązała wszystkie rebusy oraz inne zadania. Warsztaty zainaugurowały w szkole cykl zajęć związanych z przystąpieniem gimnazjum do programu GIODO.

przygot. K.Wal



Mamy kolejny certyfikat!

28 października 2015 w naszej szkole miała miejsce bardzo ważna uroczystość. Przybyli do nas panowie Policjanci aby uroczyście wręczyć certyfikat " Szkoły promującej bezpieczeństwo". Tym razem został on nam przyznany na 5 lat. Jesteśmy dumni, bo jako jedni z niewielu szkół w Krakowie uzyskaliśmy maksymalną liczbę punktów. Dziękujemy i obiecujemy, że nie spoczniemy na laurach.

przygot. K.Wal



Wiemy jak!- Zdobywamy nowy certyfikat

W roku szkolnym 2014/2015 przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Inicjatywy Edukacyjnej Kursor, działającej na rzecz świadomego i bezpiecznego korzystania z z nowoczesnych technologii w praktyce szkolnej. Nasz Zespół szkół zdobył certyfikat - "wiemy Jak! Nowe Technologie w szkole". Udowodniliśmy, że wiemy jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą technologia komputerowa i umiemy unikać pułake czyhających w cyberprzestrzeni!

przygot. K.Wal



Rok szkolny 2014/2015


XVII edycja konkursu Bezpieczna Droga

16 czerwca 2015r. odbyła się w naszej szkole XVII już edycja Małopolskiego konkursu Bezpieczna Droga. W konkursie uczestniczyli gimnazjaliści z Myślenic, Nowego Targu, Chrzanowa i Krakowa (Gimnazjum nr 71 oraz Gimnazjum nr 55). Naszą szkołę reprezentowali: Bartłomie Ślusarczyk i Robert Nowak. Podobnie jak w latach poprzednich konkurs przebiegał w dwóch etapach.Część pierwsza obejmowała zadania sprawdzające znajomość zasad prawidłowego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym i ruchu pieszych. Każde zadanie a zwłaszcza zadania o większym stopniu trudności były opatrzone komentarzem przedstawiciela policji z Wydziału Ruchu Drogowego KWP sierżanta sztabowego Janusza Nowobilskiego, co niewątpliwie przyczyniło się do jeszcze lepszego rozumienia i pogłebienia wiedzy uczestników konkursu. W części drugiej zawodnicy pokonywali rowerowy tor przeszkód przygotowany na boisku szkolnym przez Harcerską Grupę Ratowniczą. Na całe szczęście pogoda sprzyjała uczestnikom. Harcerze przedstawili także w sposób profesjonalny zagadnienia pierwszej pomocy przedlekarskiej i poprowadzili część konkursu dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. Zwycięzcą konkursu został Marcin Weszka z Myślenic.Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu zostały ufundowane przez Dyrekcję Zespołu Szkół nr 4. Z ramienia Zespołu szkół konkurs przygotowali nauczyciele: Urszula Kościelny, Elżbieta Królikowska, Jurij Usyk

przygot.U. Kościelny, K.Wal



Razem tworzymy lepszy Internet

Dnia 10 lutego 2015r. Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy dzień Bezpiecznego Internetu. Tym razem hasłem warsztatów było zawołanie: "Razem tworzymy lepszy Internet". W trakcie zajęć uczniowie zastanawiali się nad tym jakie pułapki czyhają w Internecie, odkrywali i nazywali zagrożenia znajdujące się na "Mapie Internetu". Zastanawiali się też, czego potrzeba do bezpiecznego surfowania po sieci. Po burzliwej dyskusji doszli do wniosku, że najlepszą metodą na unikanie internetowych pułapek jest po prostu myślenie co się robi. W trakcie następnych zajęć uczniowie sprawdzali na ile sami znają zasady bezpiecznego surfowania, tworzyli plakat okolicznościowy, a także uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Wolontariuszy Fundacji Orange, którzy uczyli ich jak unikać pułapek w sieci.

przygot. K.Wal



Zapamiętaj te numery

19 listopada w szkole podstawowej odbyły się zajęcia warsztatowe z cyklu: "Bezpiecznie przez cały rok". Temat spotkania "Zapamiętaj te numery" dotyczył numerów alarmowych. Uczniowie szkoły podstawowej oraz przedszkolaki utrwalali znajomość numerów alarmowych, a także dowiedzieli się jak wielkie znaczenie może mieć znajomości tych numerów. Na warsztatach dzieci uczyły się w jakich sytuacjach należy wzywać odpowiednie służby, a także jak poprawnie przekazywać informacje właściwym służbom ratunkowym. Na koniec prowadzące warsztaty panie nauczycielki zwróciły uwagę, na bardzo ważną rzecz - że nie wolno używać numerów alarmowych dla zabawy.

przygot. J. Betlej, T. Laskowska, K.Wal



Rok szkolny 2013/2014


"Bezpieczny Pierwszoklasista" z wizytą u Strażaków

12 czerwca 2014 uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej w ramach całorocznego cyklu zajęć "Bezpieczny Pierwszoklasista" mieli okazję odwiedzić strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Krakowie przy ul. Rzemieślniczej 10. Uczniowie wzięli udział w szkoleniu "Bezpieczny Dom", podczas którego dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa mogą czekać na nich w ich własnym domu i co zrobić, aby ich uniknąć. Mogli doświadczyć "na własnej skórze", co może im grozić w czasie pożaru i w jaki sposób najbezpieczniej opuścić pomieszczenie, w którym wybuchł pożar. Poza tym, panowie strażacy przygotowali dla uczestników szkolenia tor przeszkód, który należało pokonać w jak najkrótszym czasie, a dodatkową "niespodzianką" był pozorowany pożar, który trzeba było skutecznie ugasić. Bardzo dziękujemy panom strażakom z JRG nr 2 w Krakowie za niezwykle ważną lekcję i przekazaną wiedzę oraz za bardzo ciepłe przyjęcie!

przygot. K. Kupeček, K.Wal



XVI Małopolski konkurs "Bezpieczna Droga"

W dniu 29 maja 2014 roku odbyła się w naszej szkole XVI edycja Małopolskiego Konkursu Bezpieczna Droga dla dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych województwa małopolskiego. Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęło 9 szkół. Przyjechali do nas uczniowie z Zakopanego, Nowego Targu, Myślenic, Złotej, Chrzanowa, Wieliczki oraz szkół krakowskich tj. ze SOSW nr 10 na ul. Lubomirskiego i ZSP na oś. Sportowym. Uczniowie ci wykazali się najlepszą znajomością przepisów ruchu drogowego w swoich macierzystych szkołach. Naszą szkołę bardzo godnie reprezentował Daniel Kapera. Konkurs przebiegał w dwóch etapach:
- część pierwsza obejmowała zadania dotyczące znajomości zasad prawidłowego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym i ruchu pieszych oraz zadania dotyczące udzielania ] pierwszej pomocy; każde zadanie a zwłaszcza zadania o większym stopniu trudności były opatrzone komentarzem przedstawiciela policji z Wydziału Ruchu Drogowego KWP st. sierżanta Janusza Nowobilskiego, co niewątpliwie przyczyniło się do jeszcze lepszego rozumienia i pogłębienia wiedzy uczestników konkursu.
- w części drugiej zawodnicy pokonywali rowerowy tor przeszkód, przygotowany na sali gimnastycznej (a nie na boisku szkolnym z racji złej pogody) przez harcerzy z Inspektoratu Ruchu Drogowego.
Zwycięzcą konkursu został Paweł Błyskal, przedstawiciel SOSW w Nowym Targu.
Dla wszystkich uczestników konkursu organizatorzy przygotowali nagrody ufundowane przez firmę UNIHUT S.A , z których najcenniejsze to: aparat fotograficzny, odtwarzacz MP4 a także zestawy naklejek odblaskowych na wierzchnią odzież zakupione przez firmę UNISON.

przygot. U. Kościelny, K.Wal



Dzień Bezpiecznego Internetu

Tradycyjnie, jak co roku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolskie obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku ze względu na ferie obchodziliśmy go nieco później niż reszta Polski bo 18 lutego 2014r. W trakcie tego Dnia uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach w trakcie których dowiedzieli się jak prawidłowo skonfigurować swoje konto na Facebooku, gdzie na tym portalu można zgłaszać nadużycia i akty przemocy oraz przypomnieli sobie, że w Internecie nikt nie jest anonimowy i bezkarny. Dowiedzieli się również, że pozornie niewinne pytania mogą być bardzo niebezpieczne i trenowali bezpieczne odpowiedzi na nie. Przypomnieli sobie również, jakich danych nie wolno podawać w internecie. Uczniowie szkoły podstawowej przypomnieli sobie natomiast, że w Internecioe nigdy nie wiemy kto jest pod drugiej stronie oraz uczyli się unikać pułapek zastawionych przez 4 Internetowe szkodniki: Bełkota, Kradzieja, Śmieciucha i Kłamacza.

przygot. K.Wal



Bezpieczni w szkole, bezpieczni na wakacjach

W przedostatni piątek roku szkolnego odbył się ostatni apel Szkolnej Rady Uczniowskiej. Uczniowie podsumowali tematykę wszystkich spotkań dotyczących bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznej atmosfery między uczniami. Przypomnieli sobie stworzony jesienią Dekalog Bezpiecznego Zachowania. Spotkanie to było również okazją do uwrażliwienia gimnazjalistów na niebezpieczeństwa, z którymi mogą zetknąć się podczas wakacji w różnych miejscach: nad wodą, w górach, lesie, na łące i w domu oraz sytuacjach: spotkanie z nieznajomym. Efektem pracy był Wakacyjny Dekalog Bezpiecznego Zachowania. Wyposażeni w niezbędną wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa życzyliśmy sobie bezpiecznych wakacji.



XV Małopolski Konkurs "Bezpieczna Droga"

W dniu 12 czerwca 2013 roku odbyła się w naszej szkole XV edycja Małopolskiego Konkursu Bezpieczna Droga dla dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych województwa Małopolskiego. W Turnieju wzięli udział przedstawiciele dziewięciu szkół - z Krakowa, Zakopanego, Nowego Targu, Myślenic, Złotej, Chrzanowa i Wieliczki tj. - zwycięzcy eliminacji w swoich placówkach. W pierwszej części konkursu zawodnicy odpowiadali na pytania zawarte w teście sprawdzającym znajomość zasad prawidłowego i bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym i w ruchu pieszych a także na pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy.
Ta ważna dziedzina wiedzy została przybliżona uczestnikom konkursu przez harcerzy z Referatu Ratowniczego ZHP (hufiec Kraków-Podgórze) poprzez przedstawienie sytuacji (scenek) wymagających interwencji osób postronnych oraz ich skomentowanie i przedstawienie sposobów reagowania. Tym razem rzecz dotyczyła oparzenia i krwotoku. W części drugiej konkursu zawodnicy pokonywali rowerowy tor przeszkód, przygotowany na szkolnym boisku przez harcerzy z Referatu Ruchu Drogowego.
Podczas trwania konkursu wspierał nas swoją obecnością - bardzo życzliwą i fachową, przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji pan st. sierżant Janusz Nowobilski. Obecność przedstawiciela policji jak również obecność harcerzy jest dla uczestników konkursu bardzo znacząca. To docenienie wiedzy i sprawności, którymi potrafią się wykazać, a które zdobywają z o wiele większym trudem niż ich zdrowi rówieśnicy. W imieniu uczestników konkursu dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie. Tegorocznym zwycięzcą został Damian Nieć, przedstawiciel Gimnazjum Specjalnego w Złotej. Naszą szkołę reprezentowała w sposób bardzo gody Natalia Stachowicz. Dla wszystkich uczestników konkursu organizatorzy przygotowali nagrody, a najcenniejsze z nich to: aparat fotograficzny i odtwarzacze MP4.





Nie pal przy mnie proszę

11 czerwca 2013r. w szkole podstawowej odbyły się warsztaty pod tytułem: "Chcę żyć z dala od dymu. Nie pal przy mnie proszę!" W warsztatach brały udział wszystkie klasy szkoły podstawowej oraz zespoły terapeutyczne A, B, C, D. Uczniowie klas II i IV przygotowali inscenizację teatralną - 'jak dobrze oddychać świeżym powietrzem". Wcielili się w role zwierzątek żyjących szczęśliwie w czystyme ekologicznym otoczeniu, które niestety odebrał im straszliwy SMOG. W odpowiedzi na jego pojawienie się uczniowie przygotowali pantomimę oraz wykonali plakaty i zatytułowali je m.in. : "Mama bez papierosa wygląda piękniej" czy "Duszno mi - nie pal przy mnie proszę".



Szkoła PRZYJAZNA, a więc coś o koleżeństwie...

W maju odbył się kolejny apel szkolnej rady uczniowskiej gimnazjum. Tym razem młodzież zastanawiała się nad ISTOTĄ I ZNACZENIEM KOLEŻEŃSTWA. Gimnazjaliści z zaangażowaniem analizowali swoje zachowania i poszukiwali cech, które można przypisać DOBREMU KOLEDZE. Wśród wymienionych przez dziewczęta i chłopców znalazły się: szczerość, lojalność, odpowiedzialność za drugą osobę, ale także poczucie humoru. Efektem pracy uczniów było pojawienie się papierowych kolegów: Małgosi i Jasia - wzorów do naśladowania. Ale ponieważ ważniejsi od fikcyjnych postaci są prawdziwi uczniowie każda klasa wyróżniła ze swojego grona DOBREGO KOLEGĘ. Za takich zostali uznani między innymi: Bartek z IB, Paulina z IIB, Daniel z IIC i Natalka z IIIB. Nagrodami dla wyróżnionych były odznaki DOBRY KOLEGA. Gratulujemy, a pozostałym życzymy, by ich zachowanie każdego dnia było bliższe ideałowi.



Trening zastępowania agresji czyli jak panować nad swoim zachowaniem

Młodzież gimnazjalna wszystkich klas bierze udział w TRENINGU ZASTĘPOWANIA AGRESJI, zajęciach których celem jest opanowanie technik ART i stosowanie ich biegle, precyzyjnie i umiejętnie. Jest to kompleksowe oddziaływanie obejmujące: TRENING UMIEJĘTNOŚCI PROSPOŁECZNYCH, TRENING KONTROLI ZŁOŚCI oraz TRENING WNIOSKOWANIA MORALNEGO. Z uczniami pracują trenerzy ART pani Agnieszka Chludek i pani Marta Skrejko-Rygiel. Dzięki tym zajęciom uczniowie poznali nie tylko problematykę i istotę zachowań agresywnych, ale przede wszystkim krok po kroku opanowują kolejne procedury treningowe, zmierzające do nauczenia się konstruktywnych umiejętności będących alternatywą dla agresywnych reakcji młodych ludzi. Prowadzące wierzą, że wiedza zdobyta podczas zajęć będzie wykorzystywana przez młodzież w życiu codziennym.



Rok szkolny 2012/2013


Prawo, ratownictwo, bezpieczeństwo

Dnia 13 maja 2013 roku odbył się półfinał konkursu "Prawo, ratownictwo, bezpieczeństwo" organizowanego przez Straż Miejską m. Krakowa i Państwową Straż Pożarną. Uczestnikami konkursu byli gimnazjaliści - uczniowie szkół dzielnicy Krowodrza. Nasze gimnazjum reprezentowali Robert Skowronek (IIA), Urszula Kowalska (IIIA) oraz Piotr Suszczyński(IIIA). Nasz zespól zajął 3 miejsce, ale od zwycięzców dzieliła go tylko różnica 5 punktów!. Nas laureaci otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe.





Spotkania z rodzicami

W marcu i w maju, w ramach pedagogizacji rodziców, miały miejsce spotkania nauczyciela - terapeuty z rodzicami i opiekunami naszych uczniów. Na pierwsze pod tytułem "Bić, krzyczeć, niszczyć czyli coś o agresji" zostali zaproszeni rodzice gimnazjalistów. Podczas zebrania przybliżono im zagadnienia związane z powstawaniem i charakterem zachowań agresywnych nastolatków. Poznali rodzaje i formy agresji oraz teorie jej powstawania. Podkreślono negatywny wpływ czynników o szkodliwym działaniu. Istotą spotkania, było przede wszystkim, uświadomienie rodzicom istnienia sposobów oddziaływania na młodzież i wskazanie dróg przeciwdziałania zachowaniom agresywnym. Rodzice wyszli ze spotkania ze świadomością, że młodzież potrzebuje alternatyw, które umożliwią jej przygodę, społeczne uznanie i sukcesy. Druga prelekcja skierowana była do rodziców dzieci ze szkoły podstawowej, a jej temat: "Bić, krzyczeć, niszczyć czyli o zachowaniach trudnych dzieci upośledzonych umysłowo" odnosił się do pracy nad samoagresją i agresją uczniów niepełnosprawnych. Wskazane zostały przyczyny takich zachowań, ich konsekwencje oraz sposoby interwencji. Spotkaniu temu towarzyszyły warsztaty skierowane do rodziców uczniów klasy piątej. W trakcie zajęć opiekunowie poznali i przetrenowali metody postępowania z dziećmi przejawiającymi zachowania niebezpieczne. Konsekwencją zebrania było opracowanie i wdrożenie INDYWIDUALNYCH TRENINGÓW KOREKCJI ZACHOWANIA. Tematyka obu spotkań była dla rodziców bardzo interesująca. Podczas zebrań rodzice żywo reagowali włączając się ze swoimi komentarzami i uwagami.




Triumfujemy w konkursie Bezpiecznie na drodze

W dniu 23 kwietnia 2013 roku nasi uczniowie zostali zaproszeni do Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Odbyło się w nim wręczenie nagród i dyplomów za udział w konkursie "Bezpiecznie na drodze" zorganizowanym przez firmę Volwo Wadowscy sp. z o.o. oraz Komendę Miejską Policji w Krakowie. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy III szkoły podstawowej, którzy pod opieką swojej wychowawczyni pani Marii Kmak oraz pani Elżbiety Królikowskiej przygotowali makietę miasteczka komunikacyjnego. Makieta bardzo się spodobała i każdy z uczniów otrzymał dyplom oraz nagrodę. D0datkową atrakcją dla naszych uczniów była możliwość zwiedzenia Muzeum Lotnictwa.




Warsztaty Szkolnej Rady Uczniowskiej Gimnazjum

W drugim tygodniu kwietnia odbyło się trzecie już w ramach działalności Szkolnej Rady Uczniowskiej spotkanie warsztatowe pod wspólnym tytułem: "LABORATORIUM DOBREGO ZACHOWANIA".
Po zajęciach: BEZPIECZNA SZKOŁA. CO TO ZNACZY? i PRZYJAZNA SZKOŁA. LUBIĘ DO NIEJ PRZYCHODZIĆ przyszła pora na realizację tematu CZYSTA SZKOŁA. STOP WULGARYZMOM!
Podczas pierwszych zajęć (Bezpieczna szkoła co to znaczy) uczniowie bardzo szczegółowo analizowali swoje zachowanie, wskazywaliktóre zachowania są niebezpieczne, opracowali sposoby korygowania zachowań niepożądanych oraz stworzyli DEKALOG BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA.

Na spotkaniu zatytułowanym Przyjazna szkoła..... uczniowie wspólnie zastanawiali się nad cechami szkoły PRZYJAZNEJ, wypowiadali się na temat tworzenia atmosfery wzajemnego szacunku i zaufania.

Podczas warsztatów poświęconych WALCE Z WULGARYZMAMI nasi wychowankowie zapoznali się z wierszykami Michała Rusinka, które stały się drogowskazem przy eliminowaniu "brzydkiego słownictwa". Uczniowie wyrzucili do "kosza - zapominacza" wulgaryzmy oraz stworzyli listę "przekleństw swoich własnych"
W trakcie wszystkich zajęć uczniowie gimnazjum byli bardzo aktywni, świetnie się bawili, a przede wszystkim podjęli starania o to, by ich szkoła była: BEZPIECZNA, PRZYJAZNA i CZYSTA. Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom, by budynek, w którym spędzamy tak dużą ilość czasu był miejscem, do którego wszyscy chętnie wracają!



Ze strażnikiem o prawie

W dniu 11 kwietnia 2013 odbyło się spotkanie uczniów klas IIA i IIIA gimnazjum z przedstawicielem Straży Miejskiej Krakowa - starszym strażnikiem Waldemarem Sypułą. Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu przepisów: Ustawy postępowaniu w sprawach dla nieletnich. kodeksu wykroczeń o kodeksu karnego, przepisów ruchu drogowego z uwzględnieniem zagadnień poruszania się rowerem i motorowerem, Ustawy o strażach gminnych, prawa konstytucyjnego. Nasi uczniowie byli bardzo zainteresowani tematyką, brali czynny udział w zajęciach, chętnie dyskutowali i zadawali pytania.



Dzień Bezpiecznego Internetu

6 lutego obchodziliśmy w naszym Zespole Szkół Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem "Serfuję - respektuję" i miały formę warsztatową. Uczniowie gimnazjum podzieleni na trzy zespoły międzyklasowe uczestniczyli w panelach tematycznych: "Informacja w Internecie", "Kultura w Internecie" oraz "Prawo w Internecie", gdzie pod opieką nauczycieli ekspertów zgłębiali zagadnienia. W części praktycznej ich zadaniem było przygotowanie zadań i plakatów, przy pomocy których przybliżali koleżankom i kolegom z pozostałych zespołów tematykę poznaną w trakcie pracy z ekspertami. Koleżanki i koledzy ze szkoły podstawowej uczyli się bezpiecznie korzystać z Internetu i unikać spotkania z kradziejem, śmieciuchem, bełkotem i kłamaczem czyli szkodnikami, które czają się w internecie. Warsztaty zorganizowała pani Krysia Wal i pan Marcin Zarzycki a pomocą ekspercką służyły panie Ania Bacia i Agnieszka Haber-Stręk




Dołączamy do Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie

17 grudnia 2012 nasz Zespół Szkół dołączył do Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie. Koalicja istnieje przy Polskim Centrum Programu "Safer Internet", które tworzą Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Koalicja jest inicjatywą skupiającą organizacje i instytucje, które podejmują działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Jej celem jest jak najszersze upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu przede wszystkim wśród najmłodszych internautów.




Karnawałowe spotkanie z Paniami Policjantkami

Czas karnawału to czas tańca, radości i uśmiechu. Ale nie tylko! W tym roku
w czasie zabawy karnawałowej w naszej szkole były wyjątkowe atrakcje. Do tańca zagrał nam zespół muzyczny "Czasza" z 6 Brygady DesantowoPowietrznej. Uczniowie, nauczyciele i goście bawili się wybornie. W przerwie zabawy wszystkich czekała na wielka niespodzianka. Zaproszone panie policjantki zorganizowały konkurs z nagrodami poświecony tematyce bezpieczeństwa. Jednak jedną z najbardziej upragnionych "nagród" dla naszych uczniów była możliwość przymierzenia policyjnej czapki i możliwość zrobienia sobie zdjęcia z paniami policjantkami




LUBIĘ, SZANUJĘ, UFAM, CZYLI O RELACJACH Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM.

Spotkania warsztatowe: "LUBIĘ, SZANUJĘ, UFAM, CZYLI O RELACJACH Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM" oraz "KONSEKWENCJE NASZEGO ZACHOWANIA, CZYLI CO MOŻEMY STRACIĆ?" przeprowadzone zostały jesienią 2012 roku z młodzieżą zagrożoną niedostosowaniem społecznym. Sztuka współżycia z ludźmi przysparza wielu kłopotów, trudne sprawy pozostawione same sobie stają się zwykle jeszcze trudniejsze. Propozycja takich właśnie zajęć jest próbą i sposobem na rozwiązanie problemów, którymi nie radzą sobie młodzi ludzie. W trakcie spotkań uczniowie mieli okazję do: co w konsekwencji przyczyniło się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa i promowania zachowań społecznie pożądanych. Tematyka spotkań okazała się na tyle interesująca, że skłoniła uczniów do samodzielnych przemyśleń i refleksji. Proponowane metody pracy i ćwiczenia wpłynęły pozytywnie na zaangażowanie i aktywność młodzieży.




POJEDNANIE-PRZYJAŹŃ-TĘCZA.

W piątek 23 listopada uczniowie gimnazjum pracowali i bawili się podczas warsztatów POJEDNANIE-PRZYJAŹŃ-TĘCZA. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Młodzież zburzyła mur nienawiści, odrzucenia i braku tolerancji. Poszukiwała słów budujących tolerancję takich jak: szacunek, równość i akceptacja. Uczniowie nabrali przekonania o wartości każdego człowieka bez względu na jego kolor skóry, wyznanie, przynależność etniczną bądź stan zdrowia. Odczytane zostały wybrane artykuły Deklaracji Praw Człowieka stanowiące o prawach i wolnościach. Uczniowie klasy IIA udowodnili, że tolerancja wobec drugiego człowieka to podstawa życia wśród ludzi. Na miejscu ściany nietolerancji wyrósł piękny kolorowy kwiat pojednania i przyjaźni. Pomimo tak trudnego tematu młodzież brała aktywny udział w zajęciach i wspaniale się bawiła, także dzięki słowom i muzyce piosenki Stanisława Sojki.


Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole podstawowej

Dnia 16 listopada 2012 roku (piątek) na 3 i 4 lekcji odbył się apel SRU Szkoły Podstawowej, który połączony był z obchodami Międzynarodowego Dnia Tolerancji (w formie warsztatów). W czasie apelu podsumowano październikowe konkursy: "Uczeń na medal" dla zespołów edukacyjno - terapeutycznych i klas 1-3 szkoły podstawowej oraz "Ligę mistrzów" - październik miesiącem bez spóźnień dla klas 4-6 szkoły podstawowej (wyniki na tablicy SRU). Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, zapoznali się z jego ideą oraz otrzymali zadania, nad którymi pracowali pod opieką wychowawców w salach lekcyjnych. Każda klasa dostała zasadę, którą musiała zinterpretowaniać w formie pracy plastycznej. Podsumowaniem warsztatów było stworzenie kodeksu tolerancji z wykonanych prac.


Wrześniowy apel Szkolnej rady uczniowskiej w szkole podstawowej

W piątek 28 września 2012r. na 3 i 4 lekcji odbył się pierwszy w tym roku szkolnym apel Szkolnej Rady Uczniowskiej Szkoły Podstawowej. Na spotkaniu wszyscy poznali uczniów wchodzących w skład samorządów poszczególnych klas. Następnie spośród tych dzieci wybrani zostali przedstawiciele do SRU. Zostali nimi: Wiktoria Gacek kl.6, Mateusz Płatek kl.6, Adam Łada kl.5, Kasia Łada kl.5, Kasia Sala kl.5, Mateusz Gruca kl.4, Dawid Gacek kl.2.
Zaprezentowane zostały całoroczne konkursy: "Uczeń na medal" dla klas 1-3 i zespołów edukacyjno-terapeutycznych oraz "Liga mistrzów" dla klas 4-6. Przeprowadzono warsztaty w ramach programu "Bezpieczny uczeń" - "Bezpieczny uczeń w domu i na podwórku". Warsztaty miały przypomnieć i uwrażliwić dzieci na właściwe poruszanie się po drodze, bezpieczną zabawę w domu i na podwórku oraz kontakty z nieznajomymi. Uczniowie wykonali w klasach plakaty na określony temat, które później zaprezentowali wszystkim zebranym